Prášek získaný z páleného vápna, jinak také oxidu vápenatého, obklopí a zneutralizuje ropu ve vodě, klesne s ní na dno, kde prášek s ropou později zkalcifikuje a podpoří růst rostlin. (Strong Guard/Triad Environmental)
Prášek získaný z páleného vápna, jinak také oxidu vápenatého, obklopí a zneutralizuje ropu ve vodě, klesne s ní na dno, kde prášek s ropou později zkalcifikuje a podpoří růst rostlin. (Strong Guard/Triad Environmental)
FOTOGALERIE Ropná skvrna v Mexickém zálivu na satelitních snímcích NASA

Mikrobi, kterým „chutná ropa", savý prášek získaný z páleného vápna a chomáče lidských vlasů. Toto jsou jen některé z netoxických zbraní, které nabízí soukromý sektor, aby pomohl BP a federální vládě v boji s masivním únikem ropy do Mexického zálivu.

Tyto metody, propagované jako inovační a šetrné k životnímu prostředí, by při použití společně s tradiční technologií mohly poskytnout vítaný pokrok v ohraničení a odstranění ropné skvrny, která ohrožuje vodu, vodní tvory a pobřežní oblasti zálivu.

„Když čelíme nejhorší ropné katastrofě v naší historii, která ohrožuje životní prostředí, divokou zvěř a živobytí tak mnoha lidí, je důležité, aby ti, co rozhodují, zvážili pro realizaci tolik schůdných technologií, kolik je jen možné, aby pomohly škodu zvládnout," říká obchodník s ekologickými technologiemi Andras Bodo. Věří, že inovace jeho společnosti, konkrétně absorbent ropy získaný z oxidu vápenatého (páleného vápna), BP zaujme.

Herec Kevin Costner, známý nejen z filmů Tanec s vlky a Vodní svět, ale i pro svou oddanost životnímu prostředí, by s Bodem asi souhlasil. Costner nedávno uspořádal v Zálivu tiskovou konferenci, aby oznámil, že jeho společnost Ocean Therapy Solutions podepsala s BP smlouvu na dodání 32 jednotek centrifug, které jsou po katastrofě v Zálivu schopné oddělit ropu od vody. Řekl, že taková technologie „nám dává šanci bojovat a vrátit to ropě, která nás chytla pod krkem".

Od výbuchu ropné plošiny BP Deepwater Horizon před více než dvěma měsíci uniká z podmořského vrtu nezpracovaná ropa odhadovanou rychlostí 60 000 barelů (kolem 2271 hektolitrů) ropy za den. Pouze zlomek tohoto množství byl zachycen. Přibližně 9084 hektolitrů bylo spáleno a kolem 22 710 hektolitrů směsi ropy a vody bylo odsáto.

Doposud se BP a vláda při likvidaci skvrny spoléhaly hlavně na ropné plovoucí bariéry, mechanické sběrače a ropná dispergovadla - ty samé nástroje, které se používaly před více než dvaceti lety v boji proti úniku ropy z [tankeru] Exxon Valdez na Aljašce.

Experti tvrdí, že ačkoli ropné společnosti utratily miliardy dolarů za hlubší vrty a vrtání dále v moři, bylo vládou a společnostmi investováno relativné málo peněz a výzkumu do objevení nových a pokročilých způsobů, jak reagovat na podmínky, jako jsou ty v Mexickém zálivu.

V jiných částech soukromého sektoru ale podnikaví podnikatelé nelenili a inovovali a zdokonalovali techniky, které pomáhají s likvidací ropných skvrn přírodním, netoxickým způsobem.

 

Mikrobi požírající ropu

Vědci vědí, že mikrobi běžně žijící v moři a jiných vodách, jsou efektivní při „hltání" uhlovodíků z olejovatých vod, bažin a pobřeží, zvláště když jim vypomáhá slunce, působení vln a povětrnostní podmínky. Tento proces se ale významně urychlí, když je do vody přidána látka podobná umělému hnojivu, počet mikrobů se tím znásobí a umožní jim „sníst" nebo odbourávat ropu ještě rychleji. Vědci nazývají tento proces bioremediací.

Společnost Aabaco Environmental se sídlem v Boca Raton na Floridě, zabývající se bioremediací ropných skvrn, je v kontaktu s BP a vládními úřady, kterým nabízí svůj bioremediační produkt nazvaný bagasa. Je to vedlejší produkt pomleté bagasy, se schopností absorpce ropy - odpadní vedlejší produkt při zpracování cukrové třtiny. Vlákna bagasy jsou bohatá na půdní mikroby a dusík, který zvyšuje jejich schopnost odbourávat ropu a uhlovodík a mění surovou ropu na humusový materiál nebo ornici.

„Náš produkt je již [schválený americkým Ministerstvem zemědělství], a my věříme, že by to byl velmi užitečný a efektivní nástroj na pomoc při odstraňování té skvrny," uvedl partner z floridské Aabaco Environmental, Frank Pajaujis, pro noviny Christian Science Monitor. „BP to bere v úvahu a Lousianská státní Universita provádí hodnotící studie. Musí být opatrní, takže to nějaký čas trvá," říká.

 

Ekologicky s oxidem vápenatým

Běžně známý jako pálené vápno oxid vápenatý je široce používanou chemickou sloučeninou, kterou lze nalézt hlavně v omítkách. Maďarský výrobce ekologického ropného absorbentu, nazvaného X_Treme Guard, při produkci pálí nebo drtí pálené vápno na prášek, který potom míchá s přírodními surovými materiály, které odstraní toxicitu vápna.

Když se bílý prášek rozptýlí do vody s ropou, snadno ji vyhledá, obklopí a absorbuje. „Jakmile se X_Treme Guard, díky jeho opačné polaritě, spojí s ropou, splyne s ní a dohromady spolu klesnou na dno vody v jednolitých shlucích." říká Andras Bodo, který ve Spojených státech nabízí produkt prostřednictvím své společnosti Triad Environmental Technologies.

Bodo říká, že na dně moře ropa s práškem zkalcifikují, utvoří hmotu podobnou hnědému vápenci, ze které se molekuly ropy nebudou uvolňovat. „Za čas na tom vyrostou mechu podobné rostliny, jako ty, co rostou na potopených lodích," říká Bodo. Výrobce z Maďarska tento prášek úspěšně použil na velké i malé skvrny ve východní Evropě a jiných částech světa.

Bodo říká, že na zvládnutí takové katastrofy, jako je ropná skvrna v Zálivu, a při úzké spolupráci s centrálou produkce výrobku v Maďarsku, by mohl být během měsíce vytvořen výkonný produkční systém v oblasti Zálivu, ve kterém by se letos v létě mohlo začít s produkcí asi 291 660 tun prášku na vyčištění 3 785 410 hektolitrů vody. Říká, že asi 204 pracovních stanic, umístěných buď ve třech továrnách nebo na zaoceánských parnících, vyrobí 800 tun za den a projekt za rok dokončí. Bodo brzy kontaktuje BP, aby jeho navrhovaný projekt probral.

 

Chomáče lidských vlasů a zvířecích chlupů

Pomáhat s odstraňováním ropné skvrny může být díky neziskové organizaci Matter of Trust tak jednoduché, jako nechat si ostříhat vlasy, nebo nechat ostříhat chlupy vašeho mazlíčka. Společnost používá vlasy k výrobě chomáčů a plovoucích bariér, které nasáknou ropné skvrny, kdekoli na světě se objeví.

„Když se vlasy dotknete ropy, ihned do sebe ropu nasají," uvedla ředitelka Matter of Trust Lisa Gautier pro Florida Times-Union.

Ačkoli se BP ještě nerozhodl, jestli darované vlasové chomáče a plovoucí bariéry při katastrofě v Zálivu použije, dary většinou používají dobrovolníci, kteří s odstraňováním následků pomáhají, na ochranu pobřeží a pláží Zálivu. Vlasové chomáče od Matter of Trust byly z ekologického hlediska schváleny a úspěšně použity na čištění ropné skvrny v San Francisco Bay v roce 2007.

Během tří let svého fungování získává tato sanfranciská organizace mnoho vlasů od kadeřnických salonů, holičství a zvířecích salonů a chovatelů z celé země, jež materiál sbírají při zametání podlahy po stříhání vlasů. Skupina vydala na svých webových stránkách speciální SOS výzvu, aby přibylo darů zvířecích a lidských vlasů - a dokonce i peří a nylonových punčoch - na pomoc při vyčištění Zálivu. Nylonové punčochy se vycpou vlasy a peřím a potom se pošlou do Zálivu, kde se uchovávají ve skladech a čekají na použití ve stavu nouze při úniku ropy.

 

Rašeliník z Norska

Společnost o třech lidech ve východním Norsku vyvinula druh rašeliníku s ultra-savými vlastnostmi. Společnost Kallak øfabrikk původně prodávala vyšlechtěný rašeliník jako složku pro pěstování rostlin, ale později si uvědomili, že mech má také výborné savé vlastnosti pro nasáknutí malých i velkých ropných skvrn. Po laboratorním testování různých druhů mechů určili, které jsou nejúčinnější, a úspěšně svá zjištění otestovali při závažném úniku ropy na pobřeží jihovýchodního Norska v roce 2009. Mech údajně dokáže nasáknout až pětkrát více ropy, než sám váží.


Přečtěte si více o netoxických inovacích zmíněných v tomto článku (v angličtině):

Technologie mikrobů

Vlasové absorbenty

 

Michael Dabney, bývalý zprostředkovatel zpráv z oblasti biologie na Kalifornské univerzitě v San Diegu, je spisovatel na volné noze působící v Chula Vista v Kalifornii a specializuje se na vědu a vzdělávání.