Toto rozhodnutí bude, nyní i v budoucnu, fungovat jako možná protiváha proti totalitním režimům. Pokud se ty satelitní společnosti sehnou po tlakem, bude je očekávat spravedlnost. - Joseph Breham, právník NTDTV. (NTDTV)
„Toto rozhodnutí bude, nyní i v budoucnu, fungovat jako možná protiváha proti totalitním režimům. Pokud se ty satelitní společnosti sehnou pod tlakem, bude je očekávat spravedlnost." - Joseph Breham, právník NTDTV. (NTDTV)

16. června 2008 bylo vysílání nezávislé televize NTDTV nad Čínou náhle přerušeno. Francouzský poskytovatel satelitního vysílání, firma Eutelsat, se odvolávala na „anomálii v napájení". Organizace Reportéři bez hranic (RSF) však následně odhalila, že přerušení signálu bylo ve skutečnosti politicky motivovaným krokem Eutelsatu ve snaze zavděčit se čínskému režimu.

Nyní, o dva roky později, pařížský odvolací soud rozhodl, že určí experta, který má zjistit, co za přerušením vysílání opravdu stálo.

Právník NTDTV, Joseph Breham, vysvětlil důležitost tohoto výsledku:

„Toto rozhodnutí bude, nyní i v budoucnu, fungovat jako možná protiváha proti totalitním režimům. Pokud se ty satelitní společnosti sehnou po tlakem, bude je očekávat spravedlnost. Aby byl ochráněn zájem spotřebitelů, [tyto satelitní společnosti] budou čelit ekonomickým, právním, politickým a etickým sankcím."

Rozhodnutí odvolacího soudu ruší předchozí rozsudek obchodního soudu v Paříži. Ten případ odmítl projednat kvůli námitce Eutelsatu, že v době ukončení služby neměla NTDTV s Eutelsatem přímý smluvní vztah.

Soudce Macel Foulon u odvolacího soudu ale tento argument nepřijal.

„Soudce odmítl argument předložený Eutelsatem a došel k opačnému závěru. Rozhodl, že jelikož byl Eutelsat nedílnou součástí výkonu smlouvy o satelitním vysílání NTDTV, je třeba, aby nesl odpovědnost za své špatné jednání," říká právník NTDTV Joseph Breham.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)

 

 

Ředitel Reportérů bez hranic pro oblast Asie Vincent Brossel uvedl, že rozhodnutí je pro NTDTV vítězstvím.

„Tohle je velmi důležitý právní precedent, protože Eutelsat bude přímo čelit své politické a technické odpovědnosti. Pro NTDTV je tohle výhrou a prohrou pro strategii veřejných vztahů Eutelsatu," prohlásil Brossel.

Člen francouzského Národního shromáždění Francoise Hostalier by chtěl, aby vyšetřování proběhlo rychle a vysílání NTDTV nad Čínou tak bylo obnoveno.

„[Z úspěchu] NTDTV mám velkou radost. Teď zrovna si přeji, aby mohlo vyšetřování probíhat rychle a expert mohl v nejkratším čase obdržet všechny ty relevantní informace a připravit zprávu. Doufám že nakonec Eutelsat dokáže následovat pravidla a umožní, aby se co nejdřív programy NTDTV znovu začaly nad Čínou vysílat," říká Hostalier.

Kromě nalezení skutečného důvodu ukončení vysílání soudem určení experti také určí, zdali NTDTV v důsledku jednání Eutelsatu utrpěla jakoukoli ekonomickou újmu.

Article in English

 


Související články:

Satelitní gigant před soudem v Paříži – soud rozhodne zítra

Televizní síť žaluje významnou satelitní společnost


Evropský parlament požaduje obnovení vysílání nezávislé NTDTV do Číny