Ředitel divize vymáhání americké Komise pro burzu a cenné papíry (Securities and Exchange Commision - SEC) Robert Khuzami. (AP/SITA)
Ředitel divize pro vymáhání americké Komise pro burzu a cenné papíry (Securities and Exchange Commision - SEC) Robert Khuzami. (AP/SITA)

Americký gigant investičního bankovnictví Goldman Sachs Group ve čtvrtek odsouhlasil Komisi pro burzu a cenné papíry USA (SEC), že zaplatí 550 milionů dolarů (cca 11 miliard korun) jako mimosoudní vyrovnání za jeho údajné zavádění investorů ohledně kvality cenných papírů, jejichž podkladovým aktivem byly subprime hypotéky.

Případ se týkal série zaručených obligací „ABACUS", které Goldman v roce 2007, na začátku hypotéční krize, použil jako podkladové aktivum pro vydání nových cenných papírů, jež prodal. V soudní při z 16. dubna SEC obvinil Goldman Sachs ze zavádění klienta ACA Management LLC.

„Toto vyrovnání je pro firmy na Wall Streetu drsná lekce, že žádný produkt není příliš složitý a žádný investor příliš důmyslný na to, aby musel tvrdě zaplatit," uvedl ředitel divize SEC pro vymáhání Robert Khuzami v prohlášení na webové stránce komise.

Article in English