Solar Impulse HB-SIA se jako vůbec první letadlo na světě pokouší vydržet ve vzduchu více než 24 hodin. (NTDTV)
Solar Impulse HB-SIA se jako vůbec první letadlo na světě pokouší vydržet ve vzduchu více než 24 hodin. (NTDTV)

Je středa ráno, nad námi je jasná obloha. Tohle letadlo se právě pokouší o něco nevídaného.

Solar Impulse HB-SIA se jako vůbec první letadlo na světě pokouší vydržet ve vzduchu více než 24 hodin – a to pouze za pomoci slunce.

Stroj sestavený převážně z uhlíkových vláken, s rozpětím 60 metrů a poháněný čtyřmi elektrickými motory potřeboval pouhých 80 metrů k tomu, aby se vznesl.

Solar Impulse, pilotován ředitelem a zakladatelem projektu, pomalu vystupuje do 8,5 tisíce metrů, zatímco si dobíjí baterie na noční let.

Letadlo pak sestoupí do výšky 1 500 metrů, kde využije uložené energie, aby zůstalo ve vzduchu.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)

 


Letoun je výsledkem několikaleté tvrdé práce a téměř sto milionů dolarů investicí, které poskytly hlavně Deutsche Bank, švýcarský výrobce hodinek Omega a belgická chemická firma Solvay.

Jedním z těch, kteří stáli u zrodu projektu, je Bertrand Piccard (bertrán pikár), který se proslavil tím, že jako první člověk obletěl svět v horkovzdušném balonu. Uvedl, že pro projekt je dnešní úspěšný let stěžejní.

Bertrand Piccard, pilot letadla Solar Impulse říká: „Víte, je za tím 11 let snů a 7 let práce, abychom ukázali, že letadlo může létat ve dne i v noci bez použití paliva. Takže tohle je v podstatě nejdůležitější den projektu od té doby, co jsme ho spustili.“

Tým Solar Impuls však chystá další projekty. Letoun, který má ve svých křídlech zabudovaných 12 000 solárních článků, je prototypem letadla, které má v roce 2012 obletět bez použití paliva celý svět.