Držitel Oscara Robert Stromberg si „možná odnesl nové nápady"

Robert Stromberg, držitel ocenění Emmy a Oscar a produkční designér filmů Avatar a Alenka v říši divů. (Velká Epocha)
Robert Stromberg, držitel ocenění Emmy a Oscar a produkční designér filmů Avatar a Alenka v říši divů. (Velká Epocha)

LOS ANGELES - Na premiérovém vystoupení letního turné umělecké skupiny Shen Yun Performing Arts po západním pobřeží Ameriky se sešlo mnoho celebrit. Šlo o první z pěti představení, která newyorský taneční a hudební soubor v Pavilonu Dorothy Chandlerové v losangeleském The Music Center odehraje.

Mezi slavnými tvářemi byl také držitel Oscara a ceny Emmy Robert Stromberg, produkční designér filmů Avatar a Alenka v říši divů.

„Je to naprosto překrásné," zhodnotil Stromberg show. „Bylo to tak inspirující, myslím, že jsem možná našel pár nových nápadů pro příštího Avatara."

„Bylo to velmi unikátní vystoupení. Bylo fantastické vidět, jak se ta široká škála různých druhů jevištního umění spojí dohromady v jeden celek. Sledovat to jako jediné vystoupení je opravdu krásné," nešetřil obdivem.

Z pohledu velmi zkušeného vizuálního umělce Stromberg chválil „barvy, světla a pohyby". „Účinkující byli skvělí! Podle mě to bylo úžasné," dodal.

 


 

Představení Shen Yun přináší na divadelní prkna klasický čínský tanec s jeho tisíciletou tradicí. Robert Stromberg ocenil jeho kvalitu a pozornost věnovanou detailům. Prohlásil: „Je to zjevně velmi poetické. Ta křehkost a pozornost věnovaná detailům a synchronizace je ohromující."

Shen Yun představuje starodávné legendy, novodobé příběhy a lidové tance. Stromberg uvedl: „Je hezké konečně si prohlédnout část čínské kultury a porozumět oné historii."

Některé tance mu byly inspirací: „Obzvlášť se mi líbily ty tance, kde synchronizovaly zvuky také s kostýmy a tím, co měli účinkující na sobě - ženy se stříbrnými šperky a muži s jídelními hůlkami. ... Ta prostředí, pozadí scén, to použití barvy a kostýmů dohromady - takovéto věci byly velmi jedinečné a inspirativní," mínil Stromberg.

„Úžasný zážitek"

Shen Yun používá zářivé digitální projekce na pozadí, které poskytují dojem tří dimenzí. Tanečníci jako by vystupovali a zase se zanořovali do projekcí.

Stromberga jako odborníka z filmové branže unikátní pozadí zaujala: „Byl to zajímavý způsob využití interaktivního prvku, o němž si myslím, že by se s tím, jak jej vyvíjejí, mohl stát novou formou umění sám o sobě - živé vystoupení zkombinované s digitální projekcí a možná nakonec i s 3D, kdo ví."

„Použít ty dvě technologie dohromady by bylo skoro jako jít zároveň do divadla i do kina," uvedl Stromberg.

Designér rovněž ocenil, jak členové Shen Yun prezentují tradiční čínskou kulturu: „Při mé práci designéra jsem hodně zkoumal Čínu a čínskou krajinu a její krásu. Vidět tradiční představení s autentickými tanečními pohyby a autentickými kulisami - všechno se to spojilo dohromady."

„Co na to říct? Bylo to báječné vystoupení a úžasný zážitek."

Robert Stromberg získal cenu Emmy a ocenění Akademie za svou práci na speciálních a vizuálních efektech.

Emmy vyhrál třikrát - dvě za seriál Star Trek a jednu za seriál John Adams. Za práci pro televizní i filmový průmysl byl též nominován a získal řadu dalších ocenění.

V letošním roce byl Stromberg členem týmu, který si odnesl Oscara za nejlepší výkon v kategorii vizuálních efektů za film Avatar.

 

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org


Související články:

Milan Uhde na predstavení Shen Yun: Je to velké umění


Operní režisér: Shen Yun na mě a mé přátele velice zapůsobil