Nákres příkopu Fushou v období dynastie Qing. (z archivu Velké Epochy)
Nákres příkopu Fushou v období dynastie Qing. (z archivu Velké Epochy)

900 let starý kanalizační systém pomohl v jižní Číně zmírnit následky povodní, které si v regionu vyžádaly na sto životů a připravily o střechu nad hlavou miliony lidí.

Letní přívalové deště a jimi vyvolané záplavy již mají na kontě miliardové škody. Během sesuvů půdy zahynulo na 40 lidí. Dokonce i supermoderní čínská přehrada Tři soutěsky vybudovaná tak, aby dokázala zadržet 22 miliard kubíků vody, dostává zabrat.

To se však netýká obyvatel stotisícového starodávného města Ganzhou v jihovýchodní provincii Jiangxi. Ti totiž zůstanou v suchu a bezpečí. Vděčí za to starodávnému systému kanalizací, který sice vznikl již za dynastie Song, přesto se s krutými lijáky dokázal vypořádat daleko lépe, než nejmodernější kanalizace současnosti.

Starodávné kanály

Podle historických záznamů bývalo Ganzhou dříve často terčem povodní. V roce 1068 však nastoupil na post starosty města Liu Yi, a počínaje ulicemi celé město předělal. Přitom nechal vybudovat i dvě kanalizační stoky využívající ergonomie ulic a výhod terénu. Kanály pojmenoval „fu" - štěstí a „shou" - dlouhověkost.

Dva dlouhé cihlové tunely o celkové délce přes 12,5 km táhnoucí se pod městem tak svádí vodu do dvou jezírek, která slouží jako nádrže. Celý systém stok navíc využívá přirozený sklon města k tomu, aby vodu co nejrychleji odvedl pryč.

Stoky poskytují komplexní systém pro odvod městských odpadních vod, odvodnění v případě dešťů i zajištění vlhkosti. Zásobníky vody se používají k chovu ryb a kal, který produkují, je zase využíván jako organické hnojivo.

Wan Young, expert Městského muzea kulturního dědictví v Ganzhou, říká: „V případě, že kanalizace nemá dostatečný sklon, obvykle se používá vodní čerpadlo. Příkop Fushou však využívá terénních nerovností uvnitř města k přirozenému odvodu deště a splašků do řeky."

Odborníci věří, že tento důmyslný systém by si dovedl poradit i s tří až čtyřnásobkem současného množství dešťové vody a splašků.

Liu Yi byl roku 1087 jmenován do funkce, která by dnes odpovídala postu náměstka ministra pro vodní zdroje.

Article in English