Poslední vládce větru – síly dobra nenechají svět padnout. (bontonfilm.cz)
Poslední vládce větru – síly dobra nenechají svět padnout. (bontonfilm.cz)

Žánr: Fantasy, akční

Režie: M. Night Shyamalan
Hudba: James Newton Howard
Scénář: M. Night Shyamalan

Hrají: Noah Ringer, Dev Patel, Nicola Peltz, Jackson Rathbone a Cliff Curtis

„Nekonečné boje ve světě plném kouzel a magických schopností přichází ukončit ten, kdo vládne všem přírodním silám“

Někteří lidé sice žijí v očekávání proroctví o konci světa, jiní však stále více hovoří o další legendě z prastarých dob. Kromě Nostradamovy věštby a končícího Májského kalendáře existují také proroctví z dálného východu o příchodu buddhy Maitrei (svatého krále), který má zachránit lidstvo, sjednotit síly dobra, porazit všechno zlo a přivést celý svět do rovnováhy.

Podobný scénář záchrany lidstva předvídá řada filmových stopáží, ať už je to Pán prstenů - Návrat krále, Batman začíná, nebo Legenda o sovích strážcích či proslulá kultovní série Matrix.

 

Sourozenci Katara a Sokka objeví v ledu uvězněného chlapce Aanga, který, jak se ukáže, je Svatatem -  prorockým hrdinou, který umí ovládat všechny čtyři živly zároveň. (bontonfilm.cz)
Sourozenci Katara a Sokka objeví v ledu uvězněného chlapce Aanga, který, jak se ukáže, je Svatatem -  prorockým hrdinou, který umí ovládat všechny čtyři živly zároveň. (bontonfilm.cz)

Podle prastarých pověstí vždy v období největšího úpadku světa sestoupí z nebeských kleneb do lidského světa bohové, kteří díky svým skrytým silám pomohou v boji proti zlu, nastolí rovnováhu a ochrání nevinné. Nový film režiséra Nighta Shyamalana nazvaný The Last Airbender (Poslední vládce větru) vychází z podobného základu.

Night Shyamalan má již na svém režisérském kontě řadu úspěchů, mezi něž patří například snímky Šestý smysl, Vesnice, nebo Znamení. Jeho nový film má ale zasáhnout mnohem širší publikum a také bude mnohem více akční než jeho předešlá díla.

 


Poslední vládce větru (The Last Airbender)


Zápletka

Film se odehrává ve světě zničeném vyčerpávající válkou mezi čtyřmi národy, které vyznávají vždy jeden ze čtyř základních elementů – oheň, vodu, vzduch a zemi. Ohnivý národ usiluje o celosvětovou dominanci a svým sousedům nabízí jen dvě možnosti – porobení nebo zničení. Jedinou nadějí utlačovaných národů byli donedávna jejich mistři, kteří dokázali vybrané elementy používat jako zbraně. I ty se ale Ohnivému národu postupně podařilo eliminovat.

Teď jeho vojska nezadržitelně postupují na hlavní město Vodního kmene a zdá se, že není síly, která by je zastavila. Pak však sourozenci Katara a Sokka objeví v ledu uvězněného chlapce Aanga, který, jak se ukáže, je Svatatem -  prorockým hrdinou, který umí ovládat všechny čtyři živly zároveň a má moc skoncovat s agresí Ohnivého národa a znovu nastolit mír.

Premiéra 19. srpna 2010, délka filmu 103 minut * ČSFD * IMDB * WEB *