20100801_fb
Data o 100 milionech uživatelů Facebooku jsou ke stažení na internetu. (The Pirate Bay/Screenshot  Velké Epochy)
Pokud na Facebooku s každým sdílíte svá osobní data, pak jste pravděpodobně součástí souboru obsahujícího podrobnosti o přibližně 100 milionu uživatelů této sociální sítě, který lze stáhnout na torrentu.

Soubor byl sestaven bezpečnostním konzultantem Ronem Bowesem, který chtěl upozornit na jednoduchost získání informací o uživatelích Facebooku, kteří v nastavení soukromí sdílí své profily se všemi.

Bowes použil programový kód, který proskenoval profily Facebooku a shromáždil data, která nebyla v nastavení soukromí skryta.

Seznam obsahuje URL, jména a další informace o uživatelích a je sdílen jako stažitelný soubor na torrentové stránce The Pirate Bay. Soubor byl na síť uploadován ve středu uživatelem s přezdívkou „phatwarez“.

Facebook v prohlášení pro BBC oznámil, že nebyly kompromitovány žádné informace. Na seznam se dostali jen ti, kdo své informace sdíleli.

„Lidé, již Facebook používají, své informace vlastní a mají právo sdílet jen to, co chtějí, s kým chtějí a kdy chtějí,“ uvádí prohlášení.

„V tomto případě byly informace, které lidé odsouhlasili zveřejnit, shromážděny jediným výzkumníkem a na Googlu, Bingu i jiných vyhledávacích serverech i Facebooku již existují.“

Facebook byl založen v roce 2004 a podle společnosti má dnes síť přes 500 milionů aktivních uživatelů.