20080924-android-t-mobile-mobilni-telefon-
Ilustrační foto. (T-Mobile)
Operační systém pro mobilní telefony, Android od Googlu, o kterém se kdysi mělo za to, že je bezpečný, byl podle odborníků účastnících se nedávné konference o technické bezpečnosti, Black Hat 2010, v Las Vegas,  napaden serverem z Číny.

Bezplatné aplikace s pozadími, jako Jackeey Wallpaper, kterou si stahují miliony lidí z Android Marketu, obsahuje software, který může získat od nakažených telefonů osobní informace a zaslat je na čínský server, řekl při sobotní prezentaci John Hering, výkonný ředitel společnosti Lookout Mobile Security ze San Francisca.

Podle časopisu PCWorld tyto aplikace získaly informace, jako např. hesla, historii prohlížeče, ID předplatitele, číslo SIM karty a sms zprávy.

Při jiné prezentaci odborníci nalezli způsob, jak kontrolovat telefony úplně, dokonce i ty nejlepší modely používané největšími mobilními operátory jako Verizon.

„Všechno, co je posíláno na čínský server, je čistý text,“ uvedl pro Computerworld Kevin Mahaffey z firmy Lookout. „Aplikace pozadí ovšem vyčnívaly okamžitě, protože posílaly totožnost předplatitele a telefonní číslo.“

Konference Black Hat umožňuje hackerům, bezpečnostním expertům a výzkumníkům podzemních skupin příležitost se sejít, prolomit kódy a posílit bezpečnostní systémy.

Black Hat vyrostl z každoroční akce v Las Vegas na sérii globálních konferencí, které jsou pořádány každý rok v Abu Dhabí, Barceloně, Las Vegas a Washingtonu, D.C.

Article in English