Zprávy o nelegálních transplantacích v čínských vězeních mají tvář i jméno - Nidžát Abudurejimu

Kniha spisovatele Ethana Gutmanna o odebírání orgánů politickým vězňům z řad Falun Gongu v čínských vězeních. (Ethan Gutmann)
Kniha spisovatele Ethana Gutmanna o odebírání orgánů politickým vězňům z řad Falun Gongu v čínských vězeních. (Ethan Gutmann)

Bývalý člen čínských bezpečnostních složek s vysoce citlivými informacemi o státem organizovaném nelegálním odběru orgánů vězňům v čínských vězeních je v současnosti zadržován v imigrační vazbě ve Švýcarsku a čelí deportaci do Číny.

Zatímco švýcarské úřady se snaží uplatňovat nejasné a upjaté zákony EU o azylantech, obhájci tvrdí, že svědek má cenné informace a měl by mu být udělen azyl a slyšení u OSN.

Nidžát Abudurejimu, který je etnický Ujgur, v letech 1993 - 1998 pracoval ve věznici Liuwandao v severovýchodní čínské provincii Sin-ťiang. Jeho prací bylo vodit vězně z jejich cel na popravu. Často se ale nejednalo o normální popravy. Policie střílela vězně do hlavy takovým způsobem, aby je nezabila, aby orgány odebrané z těla zůstaly v nejlepší kondici.

Abudurejimův příběh z dob, kdy pracoval v čínských pracovních táborech nebyl nikdy plně zveřejněn. Minulý týden poskytoval rozhovory evropským médiím ve snaze zabezpečit si svůj pobyt ve Švýcarsku a získat možnost svědčit před OSN o tom, čeho byl v Číně svědkem.

„Po chvíli jsem svému šéfovi řekl, že se chci vrátit zpět k policii, ale on odmítl, protože jsem toho viděl příliš. Zůstal jsem pět let, až do 1998," uvedl Abudurejimu v rozhovoru pro Le Matin. „Viděl jsem mnoho scén mučení ... elektrická zařízení na ženských genitáliích hluboce zaražená do vagíny, elektrické šoky, řev."

Případ komplikuje nekompromisní uplatňování předpisů EU ze strany švýcarských úřadů. Předpisy stanoví, že právní břemeno posouzení žádosti o azyl nese země vstupu do EU. V případě čínského uprchlíka je to Itálie se stovkami tisíc čínských emigrantů a očekávanou přítomností čínských agentů, kteří na něj čekají, Abudurejimu se tedy do Itálie vrátit odmítl.

Povinnost švýcarské vlády umožnit mu zůstat vypršela 27. června a protože on se dobrovolně vrátit odmítl, dostaly se obě strany do slepého bodu. Obhájci mají za to, že přísné uplatňování Dublinského přepisu je v tomto případě podivné, protože velké množství čínských žádostí o uprchlický status je jinak běžně schváleno.

 

Útěk z Číny

Abudurejimuova odyssea začala v Číně. Poté, co skončil se svým povoláním asistenta kata v Sin-ťiangu, stáhl se do světa vodky a nočních můr. V roce 2006, zatímco byl opilý, opravil jednoho doktora při určování ceny ledviny. „Řekl jsem toho moc. Krátce poté mi přítel z policie pověděl, že jsem skončil, že musím okamžitě opustit zemi," svěřil se švýcarskému listu Le Matin.

V roce 2007 strávil tři měsíce v Dubaji se svým bratrem. Neustálé výslechy od čínského policejního důstojníka vypovídaly o tom, že jeho úkryt byl prozrazen, a tak se rozhodl přestěhovat do Norska, kam přiletěl přes Řím.

Jeho aplikace o statut uprchlíka byla v Norsku odmítnuta a neznámý Číňan mu v norském uprchlickém táboře vyhrožoval. Přibližně ve stejnou dobu obdržel zprávu, že jeho otec v Sin-ťiangu zemřel za záhadných okolností.

Z Norska jej deportovali zpět do Itálie, kde podal další žádost o azyl. Zatímco se žádost zpracovávala, strávil několik měsíců v italských uprchlických táborech. Na Sicílii jej fotografoval nějaký Číňan na mobilní telefon, a tak se s novým pocitem ohrožení rozhodl pro další přesun.

Alard du Bois-Reymond, ředitel federálního úřadu pro migraci ve Švýcarsku, před novináři bránil oficiální postoj státu. „Zkušenost ukazuje, že Itálie v případě, že Švýcarsko požádá o zpětné přijetí uprchlíka, neodpoví. Pokud nedostane azyl ve Švýcarsku, může být poslán zpět do Číny."

 

Cenný svědek

Spisovatel Ethan Gutmann, který sleduje a vyšetřuje příběh odebírání orgánů v Číně již několik let, považuje Abuduremijua za důležitého svědka. Byl to právě Gutmann, který jako první nahrál, co svědek dělal a viděl. Jeho úsilí pak vedlo k vlně zájmu o případ ze strany švýcarských médií.

„Je důležité, aby když někdo, kdo pracoval uvnitř zvláštních čínských policejních sil, znenadála vystoupí a podá upřímné posouzení toho, v čem byl zapleten, aby za to byl odměněn," řekl pro Velkou Epochu Gutmann. „Je hodně, hodně svědků tam venku, kteří chtějí promluvit, ale když vidí, co se někomu takovému, jako Nidžát děje, zůstanou zticha. Švýcarská vláda by měla Nidžátovi umožnit svědčit před vládní organizací."

„Tohle je vrcholek velmi velkého ledovce. Podle mého názoru byli Ujgurové použiti jako testovací půda pro odběr orgánů, stejně jako byli použiti jako testovací půda pro jaderné zbraně v 60. letech. Rozkvět odběru orgánů z vězňů svědomí se podle mého názoru objevil až s pronásledováním Falun Gongu od roku 2001 do současnosti," domnívá se Gutmann.

Svědectví získané od Ujgurů, včetně Abuduremijua, potvrzuje dřívější obvinění uprchlíků Falun Gongu, podle nichž je v provincii Sin-ťiang obrovský vězeňský tábor, který zadržuje těžké zločince, Ujgury a vězně svědomí z řad Falun Gongu. „Tohle by mohlo být ložisko hlavních aktivit odběru orgánů," dodal Gutmann.

Ředitel organizace Uyghur Human Rights Project z Washingtonu, Alim Seytoff, v emailu Velké Epoše napsal: „Laskavě žádáme švýcarské úřady, aby udělili Nidžatovi azyl, protože jestli se vrátí do Číny, bude čelit těžkému pronásledování včetně popravy."

Yves Brutsch, mluvčí žadatelů o azyl z Protestantského sociálního centra v Ženevě, se vyslovil, že celý případ „je otázkou politické vůle".

 


Související články:

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

EU zavádí směrnice proti nezákonému obchodování s orgány a orgánové turistice