Archa - luxusní rezidenční projekt, který je k vidění v hongkongském obvodu Kowloon. Podle posledních údajů nic nenasvědčuje tomu, že by měl hongkongský trh s nemovitostmi zpomalit. (Baycrest/Wikimedia Commons)
Archa - luxusní rezidenční projekt, který je k vidění v hongkongském obvodu Kowloon. Podle posledních údajů nic nenasvědčuje tomu, že by měl hongkongský trh s nemovitostmi zpomalit. (Baycrest/Wikimedia Commons)

Obyvatelé Hongkongu za pokoj o velikosti skříně na košťata dnes platí až 8 milionů hongkongských dolarů (20 mil. Kč). Ceny však porostou ještě výše.

Ceny bydlení v Hongkongu porostou v následujících 12 měsících o dalších 15 procent. Uvádí to Bloomberg s odvoláním na vedení nezávislé makléřské a investiční skupiny CLSA zaměřenou na průzkum majetku v Asii.

Nicole Wong přirovnává nákup nemovitostí v Hongkongu k „obchodům, které bolí" - lidé jsou nuceni kupovat nemovitosti za prudce rostoucí ceny, protože poptávka je stále vysoká a nabídka nízká.

„Jsou nemovitosti v Hongkongu příliš drahé? Rozhodně," řekla Wong pro Bloomberg. „Lidé, kteří je nakupují, takový obchod bolí. Ale ti, kteří se z racionálních důvodů rozhodnou nekoupit, zjistí, že také tratí, protože ceny dále rostou. Jdou tak v konečném důsledku do méně racionální volby, protože je méně bolestivá."

Zprávy ukázaly, že ceny hongkongských nemovitostí nafukují především rekordně nízké úrokové sazby hypoték a rostoucí poptávka.

Podle hongkongské realitní kanceláře Centaline se ceny bydlení letos zvedly už o 11 procent, což představuje navýšení až o 42 procent počátkem roku 2009. V červenci byly zaznamenány vůbec nejvyšší ceny nemovitostí od roku 1997. Podle agentury dosahovala průměrná cena bydlení cca 222 188 hongkongských dolarů (555 471 Kč) za čtvereční metr.

„Když něčemu říkáte bublina, znamená to, že brzy očekáváte splasknutí, ale my si nemyslíme, že se to stane, jelikož v následujících 12 až 18 měsících se nedostatek nové nabídky nezmění," říká Wong.

Hongkong si již dlouho udržuje pověst pompézního trhu s nemovitostmi, chlubíce se prodejem luxusních, předražených apartmánů klientele bohatých obchodních magnátů z ostrova či zahraničních investorů.

Ale protože v roce 1997 vstoupil do hry Peking, přilákal také tisíce kupců z pevninské Číny, kteří rovněž touží ukousnout si svůj díl tržní ekonomiky a proměnit čerstvě nabyté bohatství v bezpečnou investici.

Podle Centaline Land, velké hongkongské realitní společnosti, kupci z pevninské Číny letos představovali 24,1 procent celkového objemu obchodů. Loni to bylo 18,1 procenta a 11,2 procenta v roce 2008.

Podle zprávy Centaline převzaté z Global Times činila celková hodnota prodaných luxusních bytů s cenou nad 10 mil. hongkongských dolarů (cca 25 mil Kč) 11,9 miliardy HK dolarů (29,75 mil. Kč).

„Většina kupujících z pevninské Číny to považuje za dobrou investici za výhodnou cenu, protože hongkongský trh s nemovitostmi je letos chladný a ten pevninský zažívá bublinu," říká Huang Wen-Hsiung, prezident Centaline Land, ve zprávě Global Times.

Mezitím stavitelé z Hongkongu nadále utrácejí spousty dolarů za pozemky, aby mohli na trh přijít s dalšími nemovitostmi.

Podle zprávy AFP byl minulý týden na aukci vydražen vzácný bytový pozemek na prestižním hongkongském Victoria Peak za neskutečných 1,33 miliardy amerických dolarů.

Pozemek na 103 Mount Nicholson Road, který nabízí panoramatický výhled na světoznámý Victoria Harbour, koupil Nan Fung Group v rámci letos již čtvrtého vládou realizovaného prodeje pozemků.

Article in English