Adolf Hitler. (publicdomain)
Adolf Hitler. (publicdomain)
Média v úterý přinesla zprávu, že po početných testech DNA bylo zjištěno, že Adolf Hitler měl za předky Židy a Afričany, kterými pohrdal.

Novinář Jean-Paul Mulders a historik Marc Vermeeren vzali podle britského deníku Daily Mail vzorky slin od 39 příbuzných bývalého německého diktátora, včetně jeho rakouského bratrance, farmáře uváděného jako „Norbert H" a prasynovce Alexandra Stuart-Houstona, jenž je Američan.

Mulders a Vermeeren získali vzorek Hitlerova DNA sledováním Stuart-Houston po celý týden. Když ten pak upustil použitý kapesník na zemi, odebrali z něj vzorky. DNA na kapesníku je přivedlo ke zbytku Hitlerových příbuzných.

Objevili chromozón zvaný haplopgroup E1b1b (také zvaný Y-DNA), který se za Hitlerových časů v Německu a západní Evropě vyskytoval jen ojediněle.

„Nejčastěji se nachází u marockých Berberů, v Alžírsku, Libyi a Tunisku a stejně tak mezi aškenázskými a sefardskými Židy," prozradil Vermeeren Daily Mail.

Oba dva výzkumníci tvrdili, že DNA bylo studováno v laboratoři za přísných podmínek.

Historikové spekulují, že Hitlerův dědeček byl Žid a bývalý diktátor o tom věděl, proto se snažil učinit vše, co bylo v jeho silách, aby tento fakt zatajil.

"Hitlerovo znepokojení nad jeho původem nebylo neoprávněné. Očividně nebyl čistý ani Árijec," citoval Daily Mail genetického odborníka Ronny Decortea.

Mulders řekl pro belgický časopis Knack, že díky tomuto nálezu „mohou lidé předpokládat, že Hitler měl za příbuzné lidi, kterými pohrdal".

Article in English