Ohnivé tornádo zachycené na video v brazilském Sao Paulu. (Foto: Screenshot - YouTube.com)
Ohnivé tornádo zachycené na video v brazilském Sao Paulu. (Foto: Screenshot - YouTube.com)

Poblíž brazilského města Aracatuba ve státě Sao Paulo se prohnalo větrné tornádo, které ničilo stovky hektarů zemědělské půdy.

Ohnivé tornádo je zřídkavý jev a je způsobeno požáry v kombinaci s prudkými větry. Objevuje se, když se vířící vertikální proud teplého vzduchu srazí s ohněm. Australský deník The Herald Sun úkaz označil za ohnivého „ďábla", jež zastavoval dopravu, když na něj řidiči z dálnice nevěřícně zírali.

Větrný vír z plamenů se točil do několikametrové výšky, ale tak rychle, jak se objevilo, tornádo i utichlo. Zbyla po něm na zemi jen doutnající čára. Ohnivá bouře přišla po suchu, jež vedlo k požárům po celé Brazílii.

Je to už tři měsíce, kdy v oblasti naposledy zapršelo, což komplikuje kvalitu ovzduší, která je ve státě Sao Paulo již tak poznamenána velkou mírou znečištění.

Většina ohnivých tornád měří na šířku mezi 9 - 60 metry a trvá jen pár minut. Větší tornáda mohou mít podle britského deníku Daily Telegraph víc než půl kilometru na výšku a pohybují se rychlostí přes 160 kilometrů v hodině.

Největší zaznamenané ohnivé tornádo se rozhořelo po zemětřesení v japonském Kantó v roce 1923. Otřesy zapálily tornádo velikosti velkého města a to během patnácti minut upálilo 38 000 lidí. Dopad ničivého tornáda byl tak velký proto, že většina budov v Tokiu byla tehdy postavena ze dřeva.

video

Article in English