Vstříc jachtařskému snu

Mladý jachtař si splnil svůj sen. (NTD Television)
Mladý jachtař si splnil svůj sen. (NTD Television)

Většina dospívajících chlapců chodí do školy, na večírky nebo sní o krásných dívkách. Max Marian však snil o tom, že si jednou sám navrhne jachtu, s níž bude vyhrávat závody. A tak v patnácti odešel ze školy a začal se učit, jak postavit loď.

Mladého Maxe se ujal loďař Julian Griffiths, který jej zaměstnal a poskytl mu cenné rady pro stavbu lodi. Max tak přes den pracoval v obchodě a po nocích navrhoval a vytvářel svou vysněnou jachtu.

"Asi před dvěma lety jsem se rozhodl postavit tuhle loď. S plachtěním jsem začal, už když mi bylo sedm, a od té doby jsem vždycky snil o tom, že si postavím svou vlastní loď," říká sedmnáctiletý jachtař Max Marian.

Maxovi ani Julianovi se úplně nelíbilo řešení současných hydrostabilizátorů, a tak si prostě navrhli svůj vlastní s ostrými hranami. A postupně tak společně vytvarovali šest metrů dlouhou loď, kterou nazvali Galaxy Bounce. Ještě před jejím úplným dokončením loď přihlásili do druhého největšího jachtařského závodu v Austrálii.

"Nastoupit do závodu Bay to Bay jsme se rozhodli na poslední chvíli. Nebyli jsme si jisti, jestli je loď připravena. Chtěli jsme v podstatě vyzkoušet, jestli to zvládne," říká Max.

Těsně před závodem se objevili komplikace. "Potkalo nás několik menších problémů. Výrobci plachet se rozbil jeden z šicích strojů, takže jsme neměli plachty a nemohli bychom v pět ráno odstartovat. Tak jsme si prostě udělali rychlý výlet do Caloundry, koupily tam plachty a spěchali nazpět do Tin Can Bay, abychom loď nachystali. Naštěstí jsme si loď stihli ještě před startem trochu vyzkoušet," popisuje rychlou akci mladý jachtař.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

Snad i díky špetce námořnického štěstí bylo nakonec vše včas připraveno. A tak když Max vzal za kormidlo, věděl, že ať pro něj závod dopadne jakkoli, svého snu už vlastně dosáhl.

Za pomoci tříčlenné posádky, z níž dva členové byli v Maxově věku, nabýval postupně Maxův sen zcela nových rozměrů. Jeho loď Galaxy Bounce totiž začala předhánět jednoho zkušeného soupeře za druhým.

"Zažili jsme několik napínavých momentů, hlavně když jsme se dostávali před ty o generaci starší a zkušenější jachtaře, kteří se pokoušeli ze svých lodí vyrazit maximum - a my jsme  se učili loď řídit, jenom jeden den, a stejně jsme je všechny porazili. Takže jo, bylo to skvělé!," vzpomíná s nadšením Max.

Julian Griffiths, zakladatel, Noosa Marine celý závod sledoval z povzdálí: "Byl to nádherný pohled, víte, porazit tolik větších a rychlejších lodí - a napoprvé - to je vážně docela dobrý výsledek."

To jsou skromná slova, vzhledem k tomu, že Galaxy Bounce skončila jako čtvrtá ze 170 lodí. Na vůbec první start je to vskutku obdivuhodný výsledek a také potvrzení Maxových skvělých projektantských a jachtařských schopností.

Max by se rád v budoucnosti stavbou lodí živil. Zatím si však především plní svůj sen.