Legenda o sovích strážcích - V zajetí. (kniha.cz)
Legenda o sovích strážcích - V zajetí. (kniha.cz)

11. října 2010 se na pultech českých knihkupectví objeví kniha americké spisovatelky Kathryn Lasky - Legenda o sovích strážcích: V zajetí.

Jedná se o první část dvanáctidílné série o sovích strážcích, jíž předcházela kniha Lost Tales of Ga'hool (Ztracené příběhy Ga'hoolu). Vydání knihy v ČR se plánuje tři dny před filmovou premiérou animovaného filmu Legenda o sovích strážcích, který je natočen na motivy původní série bestsellerů Kathryn Laskyové nazvané Strážci Ga'Hoolu (Guardians of Ga'Hoole). Spisovatelka vypráví o strážcích nebe ze soví říše, kteří se stali legendou pro svůj ptačí lid a inspirací pro všechny soví kluky, kteří touží po dobrodružství.

„Styl autorky mi vyhovoval“,  říká překladatelka Jana Jašová. „Na prvním díle jsem dělala asi dva měsíce . Problémy trochu působila "identita" jednotlivých soviček, protože pro některé druhy žijící v Americe buď vůbec nemáme české pojmenování, nebo zní hodně bizarně.“

Na české čtenáře čeká ještě dalších jedenáct dosud nepřeložených dílů o sovích hrdinech a překlad druhého z nich je už na cestě. „Doufám, že budu překládat i další díly; momentálně pracuji na druhém, který má anglický název The Journey, tedy Cesta,“ říká paní Jašová. Naladatelství Mladá fronta zatím neplánuje překlad kompletní série.

Anotace

Hrdinou příběhu je malý soví kluk Soren, narozený ve hvozdu Tyto, v království sov pálených. Mezi pokojnými lesními velikány však číhá zlo, které má v úmyslu rozvrátit mír v ptačí říši. Běh událostí navždy změní Sorenův život.

Soren je unesen ze svého domova a ocitne se v temném kamenném bludišti školy svaté Aegolie. Podivná škola však není místem pro vzdělávání sovích mláďat, a tak se společně se svojí novou kamarádkou Gelfkou rozhodnou, že jedinou možností, jak se dostat z nehostinného zajetí, je něco, co ještě nikdy nezkoušeli - letět. Útěk povětřím odstartuje jejich dobrodružnou cestu za svobodou, na níž se setkají s novými přáteli, pokusí se zjistit pravdu o tajuplném spiknutí a zachránit soví svět před strašlivou hrozbou.

Název: Legenda o sovích strážcích - V zajetí
Autor: Kathryn Lasky
Cena: cca 249 Kč
Typ: Vázaná
Strany: 200

Datum vydání v ČR: 11. října 2010

Lze zakoupit na stránkách kniha.cz

O autorce

Spisovatelka Kathryn Laskyová.(kathrynlasky.com)
pisovatelka Kathryn Laskyová před reklamním plakátem filmu Legenda o sovích strážcích.(kathrynlasky.com)

Cenami ověnčená spisovatelka Kathryn Laskyová se začala před několika lety podrobně zabývat životem sov a jejich chováním - zjišťovala, čím se živí, jak létají, jak si staví nebo hledají hnízda. Její plány na sepsání faktografické knihy doplněné fotografiemi se ale nakonec změnily a místo faktografie vznikla řada fantastických příběhů o sovím světě.

I když v jejím příběhu z imaginárního světa sovy mluví, přemýšlejí a sní, snažila se autorka co nejvíce do příběhů vštípit svoje poznatky o jejich přirozeném chování a životě v přírodě.

Minirozhovor: Spisovatelka Kathryn Lasky hovoří o námětu knihy Legenda o sovích strážcích

Spisovatelka žije s manželem v Cambridgi v Massachusetts. Ve svých volných chvílích se spisovatelka společně se svým manželem Christopherem Knightem plaví po moři na lodi jménem „Alice" a zde také čerpá inspiraci pro svoje příběhy, v nichž má její láska, moře, také svoje pevné místo.

Kathryn Laskyová je autorkou řady knih, beletrie i literatury faktu. Mezi její romány patří The Night Journey (Noční cesta), vítěz Národní ceny za židovskou literaturu; Beyond the Burning Time (Za žhavým časem), za který získala cenu ALA za nejlepší knihu pro mladé čtenáře, True North: A Journey to the New World (Skutečný sever: Cesta do Nového světa),Dreams in the Golden Country (Sny o zlaté zemi) a Porkenstein.

Laskyová je také držitelkou cen listu Boston Globe Horn Book Award a listu Washington Post Children´s Book Guild Award.