Izraelská umělkyně vdechuje starožitnostem nový život. (NTD Television)
Izraelská umělkyně vdechuje starožitnostem nový život. (NTD Television)

Gorit Meganová je povoláním architektka. Původně pracovala ve stavitelské firmě, své životní poslání však nalezla v poněkud jiném oboru.

Před rokem si otevřela svůj vlastní ateliér s názvem Junksion, ve kterém přeměňuje zdánlivě nepotřebné a staré věci v umělecká díla a užitkové předměty. V jejím ateliéru nalezneme součásti jízdních kol, prázdné plynové nádrže, 80 let staré dveře a rolety, skříně z šedesátých let, vany, kufry a mnoho dalších věcí.

Gorit říká, že její největší radostí je hledání starožitných předmětů na bleších trzích. Zdrojem inspirace je jí často hromada harampádí. Z telefonního sluchátka si vyrobí lampu a z kufru -- stůl do obývacího pokoje.

"Věci, které najdu, musí být pěkné samy o sobě, ještě než s nimi něco udělám. Existují případy, kdy něco vidím, a hned vím, co z toho vyrobím. Nápady vycházejí vždy z daného materiálu,"
říká Gorit Meganová.

Při své práci hledá staré předměty, které nanovo přetváří. Starý předmět již potom neslouží svému původnímu účelu, ale je přeměněn v něco zcela nového.

"Například tyhlety plynové nádržky se používají k ochlazování v klimatizacích a v chladírenství. Teď jsou prázdné. Nedají se znovu naplnit. A já z nich udělám košíky a novinové stojánky. Snažím se jim dát život v nějaké jiné formě," vysvětluje Gorit Meganová.

Přestože Gorit využívá předměty, které by jinak skončily na skládce, nepovažuje se za ekologicky angažovanou umělkyni. Její díla byla vystavena v galeriích v Izraeli, Itálii a Nizozemí.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

Article in English