Jedinečná expozice v Praze – květinová tapisérie na Staroměstském náměstí. (NTD Television)
Jedinečná expozice v Praze – květinová tapiserie na Staroměstském náměstí. (NTD Television)

V České republice se lidé mohli setkat s belgickou tradicí. Květinový koberec ze 150 tisíců begonií byl vytvořen v centru Prahy na Staroměstském náměstí. Praha se tak stala třetím městem, kde byla unikátní květinová tapiserie vytvořena.

Celé tři dny se lidé v Praze na Staroměstském náměstí mohli kochat květinovým kobercem, který je vytvořen z okvětních lístků ze 150 tisíců begonií. Tato květinová podívaná pochází z Belgie a první koberec dnešního typu se objevil v roce 1971 v Bruselu na náměstí Grand Place.

Alain Decraene NTDTV sdělil: „U nás v Belgii se květinový koberec objevuje jednou za dva roky. Za posledních deset let je to potřetí, co je k vidění mimo území Belgie. Nejdříve v Izraeli, pak ve Varšavě a nyní v Praze.“

Na třicet dobrovolníků, společně s architektem a floristy z Belgie, položilo přímo na dlažbu Staroměstského náměstí koberec z květů o rozloze asi pět set metrů čtverečních.

 

Dobrovolníkům, převážně ze střední zahradnické školy, stačily pouhé čtyři hodiny k vytvoření květinové tapisérie. (NTD Television)
Dobrovolníkům, převážně ze střední zahradnické školy, stačily pouhé čtyři hodiny k vytvoření květinové tapisérie. (NTD Television)

Pro květinový koberec se používají výhradně begonie, protože nabízejí škálu barev a jsou odolné vůči vnějším vlivům. Umělecké dílo floristů vydrží jen tři dny, okvětní lístky pak začínají uvadat.

Dobrovolníkům, převážně ze střední zahradnické školy, stačily k vytvoření květinové tapisérie pouhé čtyři hodiny.

Lada Pařízková, studentka střední zahradnické školy, která se na akci podílela, NTDTV prozradila: „Je tam položená fólie, která byla zatížená, aby neuletěla, a na ní je podle plánu nakreslený ornament, vlastně všechny ty ornamenty, které jsme postupně podle barev vyplňovali hlavami těch kytek.“

Vlámského obchodního atašé jsme se zeptali, jestli je na koberci v Praze něco mimořádného. „Jak vidíte, koberec je unikátní, letos také proto, že Belgie 1. července převzala předsednickou štafetu Evropské unie. Z toho důvodu jsme pro umístnění koberce vybrali Prahu,“ řekl atašé.

Ornamenty koberce tvoří znaky Prahy a loga evropského předsednictví Belgie. Tyto symboly jsou doplněny secesními prvky, které jsou pro Českou republiku typické stejně jako pro Belgii.

K vidění byl až do neděle v Praze. Poté tento unikátní květinový koberec rozkvete v Šanghaji na výstavě Expo 2010.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television