20100928_necas_eu
Premiér Petr Nečas (vláda.cz)
Brusel, 16. září - Nečas poprvé jako premiér reprezentuje Českou republiku na jednání Evropské rady, které se letos výjimečně účastní i ministři zahraničí. Potká se s šéfem NATO, předsedou Evropského parlamentu, Evropské komise José Barrosem, s komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Ollim Rehnem a předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem. Dnes posnídal i s britským premiérem.

S Barrosem a Rehnem diskuoval Nečas zejména o ekonomické situaci v EU a koordinaci hospodářských politik EU. V rozhovoru s Rehnem představil reformní záměry české vlády i parametry rozpočtové politiky pro příští rok. Nečas prezentoval svůj názor na kontrolu národních rozpočtů: „Upřednostňujeme obecnou diskuzi o principech národních rozpočtů formou politického závazku. Právní akty ze strany EU nejsou vhodným nástrojem pro zajištění rozpočtové disciplíny na straně národních států," uvádí předseda vlády.

S Barossem se shodli na nutnosti strukturálních reforem a na konsolidaci veřejných financí: „Jsem rád, že Češi s akcentem na konsolidaci veřejných financí přišli, protože bez ní nám nebudou věřit trhy, bez důvěry trhů nebude růst a bez růstu nebudou pracovní místa," uvedl Barroso. „Shodli jsme se, že Evropa potřebuje větší fiskální disciplínu,“ sdělil Petr Nečas.

Mezi čtyřma očima s Barossem vyjádřil český premiér názor na sankce pro země, která nebudou plnit přijatá rozpočtová pravidla. Zdůraznil, že se ČR staví za využívání co nejširší škály sankcí proti státům, které hazardují s vlastními rozpočty a nerespektují pravidla.

Nečas má také v plánu jednání o výjimce zavedení bankovní daně, finančním institucím EU, pro Českou republiku: „Obáváme se, že by její zavedení vedlo jen k většímu morálnímu hazardu bank, které by v podobě pojištění dostaly nový polštář. Ve výsledku by se zvýšené náklady promítly do ceny bankovních produktů pro investory,“ vyjádřil názor premiér.

Český premiér chce ale také otevřít otázku zrušení kanadských víz pro ČR: „Naši lidé nesmějí být občany druhé kategorie. Oceňuji, že Evropská komise naše volání slyší a je aktivní,“ sdělil Nečas.
Premiér také hodnotil ekonomické vazby s Německem. Naše ekonomika je velmi zaměrena na export, a to právě především do Německa.  „S nadsázkou je možné říct, že když si německá ekonomika kýchne, ta česká dostane chřipku. Naše hospodářské cykly jsou opravdu hodně podobné,“ zmínil Petr Nečas.