20100918_summit
Společná fotografie účastníků Summitu EU, 16. září, 2010 (AP/SITA)
Brusel, 18. září - Fiskální odpovědnost, strategická partnerství, ale také romská otázka – to byla hlavní témata summitu EU, který se konal od středy do pátku. Mluvilo se o nutnosti důchodové reformy pro udržitelnost evropské ekonomiky. Dále se řešil postup Francie k romské menšině.

„Jde nám o změnu metodiky, aby například výnosy z privatizace investované právě do penzijní reformy nebyly započítávány do dluhu země," uvedl zamýšlený plán důchodové reformy premiér Petr Nečas.

Projednávala se také strategická partnerství mezi státy EU, ale také s Jižní Koreou, která je významným obchodním partnerem například v automobilovém průmyslu. Jižní Korea je navíc jedním z nejdůležitějších příležitostí pro export pro zemědělce v EU, kteří zašlou asijské zemi velké množství rostlinných olejů, tuků a plodin.

Při řešení romské otázky probíhala mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a šéfem Evropské komise Josém Manuelem Barrosem ostrá výměna názorů. „Byla to velká sranda," popsal hádku ministr Karel Schwarzenberg.

Nečas také vyjádřil pohled na otázku romské menšiny ve vztahu k našemu státu: „Pro nás jsou klíčové dvě pozice z hlediska romské otázky. V České republice to považujeme primárně za sociální problém a problém vzdělanosti, nikoliv problém, že by byla nějaká menšina, která je diskriminovaná. Je tady obrovský kus práce v oblasti sociální práce, zabezpečení kvalitního vzdělávání, dostupnosti míst na trhu práce, pro Romy a podobně," sdělil  český premiér.