Román pro muže. (bontonfilm.cz)
Román pro muže. (bontonfilm.cz)

Scénář: Michal Viewegh
Režie: Tomáš Bařina

Kamera: Tomáš Sysel
Hudba: Zdeněk Vřešťál a Neřež

Hrají: Miroslav Donutil, Vanda Hybnerová, Michal Vladyka, Táňa Pauhofová, Jan Budař a další

"Snímek, ač je spíše obecně populární, obsahuje více než jednu významovou rovinu - zábavné okamžiky i hořkou pravdu"

Lidé se často baví nad extrémním a excentrickým chováním svého okolí a tvůrci filmů nám také podobné náměty stále předkládají. Spisovatel a scénárista Michal Viewegh (Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách) se takových „populárních extrémů" dlouhodobě přidržuje a po divácky úspěšném Románu pro ženy zpracoval na popud herce Miroslava Donutila také filmový Román pro muže.

 

Zápletka

Román pro muže. (bontonfilm.cz)
Román pro muže - společný výlet tří sourozenců do slovenských Vysokých Tater. (bontonfilm.cz)

Kostrou příběhu je společný výlet tří sourozenců do slovenských Vysokých Tater. Jeden z nich je zkorumpovaný soudce Cyril (Miroslav Donutil) a jeho sourozenci - umírající Bruno (Miroslav Vladyka) a Aneta (Vanda Hybnerová), novinářka s citem pro spravedlnost.

Výlet má být posledním přáním Bruna, který umírá na zhoubnou nemoc. Jeho život je stereotyp, který mu koření jenom jeho láska k vlakům a občasné výlety na internetový striptýz mladé a svůdné Tali (Táňa Pauhofová).

Každý ze sourozenců se snaží Brunovi v jeho strastech pomoci po svém a Cyrila napadne uskutečnit společný výlet do zmiňovaných slovenských hor a jako perličku na dort mu věnovat na celý týden jeho oblíbenou internetovou známost Tali.

 

Hodnocení

Román pro muže. (bontonfilm.cz)
Román pro muže. (bontonfilm.cz)

Nad obsahem snímku není třeba dlouze filosofovat a pokud znáte Viewegha, máte chuť se zasmát neduhům dnešní společnosti a sami sobě. Pokud máte žaludek na trochu tužší situace, půjdete do kina asi najisto.

V duchu postmodernismu se Viewegh snaží dát do filmu něco pro každého a zasáhnout tak široké publikum, vydělat nějaké peníze a humorným způsobem nastavit zrcadlo části populace.

Pomineme-li obecný motiv komedie, můžeme na snímku ocenit zaměření na aktuální témata ve společnosti a předvedení škály různých povahových charakterů, které jsou ovšem zvýrazněny posunutím směrem do extrému.

 

Román pro muže. (bontonfilm.cz)
Román pro muže. (bontonfilm.cz)

Herecký tým, který předvedl zajímavé výkony, vede přesvědčivě Miroslav Donutil, který si jako zkorumpovaný soudce razí životem tvrdě cestu vpřed za svými cíli bez ohledů na etiku a bez morálních zábran. Zábavně drsný, i když ve skutečnosti mírumilovný Jan Budař je opět obsazen do role tvrďáka, nyní jménem René, přítele striptérky Tali, kterou zahrála Táňa Pauhofová jako pozornou, ale vypočítavou slečnu milující život, sebe a krásné věci. Jedinou kladnou postavu sehrála Vanda Hybnerová - ženu, která se nechává i přes svoje morální přesvědčení manipulovat silnějšími, čemuž nakonec hodlá udělat přítrž.

Snímek je v konečném důsledku tragikomedií s mementem na konci a lehkým morálním podtextem vinoucím se pod povrchem celého snímku. Je nutno přiznat, že snímek obsahuje více než jednu významovou rovinu - zábavné okamžiky i hořkou pravdu. Pokud ale nevíte, že se nemají podvádět partneři, zneužívat moc a postavení, prodávat tělo za peníze a zabíjet lidi, kteří s vámi zametli, Viewegh vám to přímo neřekne, ale naznačí.

Hodnocení:

 

 

 

Je tento film zrcadlem dnešní české společnosti?

Tisková konference k filmu Román pro muže. (Milan Kajínek Velká Epocha)Tisková konference k filmu Román pro muže. Zleva - Tomáš Bařina, Michal Viewegh, Jan Budař, Miroslav Donutil, Michal Vladyka.(Milan Kajínek Velká Epocha)

„Myslím, že některé postavy vycházejí ze skutečnosti, zeptejte se Michala," řekl Miroslav Donutil.

„... známe kauzy, týkající se našich politiků... spisovatel má ale především za úkol napsat dobrý příběh. Tento se z části zakládá na skutečných událostech," řekl Michal Viewegh.

„... když se diváci při filmu smějí, je v těch postavách něco, v čem se sami našli," řekl Jan Budař.

„Je to částečně slepenec skutečných událostí poskládaných do jednoho příběhu, i když ne všechny postavy jsou charaktery, které pravděpodobně ve skutečném životě existují," řekl Tomáš Bařina.

 

Premiéra 23. září 2010 , délka filmu 100 minut * ČSFD * IMDB *
Román pro muže. (bontonfilm.cz)
Román pro muže. (bontonfilm.cz)
Román pro muže. (bontonfilm.cz)
Román pro muže. (bontonfilm.cz)
 
Román pro muže. (bontonfilm.cz)Román pro muže - Jan Budař je opět obsazen do role tvrďáka, nyní ranaře jménem René. (bontonfilm.cz)