Šéf oddělení propagandy Li Changchun ve Velké lidové hale v Pekingu při Národním lidovém kongresu. (AP/SITA)
Šéf oddělení propagandy Li Changchun ve Velké lidové hale v Pekingu při Národním lidovém kongresu. (AP/SITA)

Irská asociace Falun Dafa podala včera trestní oznámení proti Li Changchunovi (čti Li Čchang-čchun, pozn. red.), vysokému čínskému funkcionáři, který přijel na dvoudenní oficiální návštěvu Irska.

Li se měl údajně podílet na osnování mučení a genocidy v souvislosti s jedenáctiletým pronásledováním Falun Gongu v Číně.

Mluvčí Irské asociace Falun Dafa, Ming Zhao, prohlásil: "Trestní oznámení bylo podáno (policii) v Gardai a je založeno na irském zákonu o trestní odpovědnosti (Konvence OSN proti mučení) a zákonu o genocidě č. 28/1973."

Jedna z žalobců, Dai Zhizhen, přiletěla včera večer do Irska ze Spojených států, aby dnes u soudu požadovala okamžité zatčení a trestní vazbu pro Li Changchuna. Její manžel byl v roce 2001 umučen k smrti v provincii Guangdong, kde byl tehdy Li předsedou Komunistické strany Číny.

Čínský státník byl v roce 2002 povýšen do stálého výboru politbyra, který je vedoucím orgánem strany. Jeho současná role v čínské vládě je podle tiskového prohlášení Irské asociace Falun Dafa vést „propagandistickou mašinérii".

 

Hromadné ničení kniha a videonahrávek cvičení  souvisejících s duchovní školou Falun Gong.(clearwisdom.net)
Hromadné ničení knih a videonahrávek cvičení  souvisejících s duchovní školou Falun Gong (clearwisdom.net)

"Celá ta propagandistická mašinérie vedená Li Changchunem hrála při pronásledování Falun Gongu v Číně ústřední roli, včetně vybízení k nenávisti proti Falun Gongu, mobilizace všech občanů země proti Falun Gongu, zatajování nelegálního zatýkání, mučení a vražd atd.," uvedl Zhao.

Díky pevné kontrole čínské vlády nad médii v Číně i čínskými médii v zahraničí může Li Changchun diktovat, jaké informace se na veřejnosti objeví, čímž může ovlivňovat názory Číňanů.

Ve zprávě Zátah na Falun Gong a jiné takzvané „sektářské organizace" , kterou vydala organizace Amnesty International, se píše, že sdělovací prostředky hrají v pronásledování Falun Gongu důležitou roli. „Vláda zakázala Falun Gong 22. července 1999 a spustila masivní propagační kampaň, které měla odsoudit praxi a motivaci jejích vůdců, obvláště Li Hongzhiho. Od té doby jsou vládní nařčení proti skupině opakovaně publikována státními médii a vládními funkcionáři."

 

Tan Yongjie - čtyřikrát zatčen a mučen čínskou policií za svoji víru v morální hodnoty Falun Gongu. (clearwisdom.net)
Tan Yongjie - čtyřikrát zatčen a mučen čínskou policií za svoji víru v morální hodnoty Falun Gongu (clearwisdom.net)

Na internetových stránkách clearwisdom.net, kterou spravují praktikující Falun Gongu, se píše, že od začátku perzekuce do dnešního dne zahynulo v důsledku pronásledování 3 413 lidí. Toto číslo se považuje za pouhý vrcholek ledovce.

Falun Gong je duchovní praxe, která byla zveřejněna roku 1992. Zahrnuje meditaci a učí způsobu života na základě pravdy, soucitu a snášenlivosti. Podle odhadů Falun Gongu se na celém světě duchovní praxi Falun Gong věnuje přibližně sto milionů lidí.

Article in English