Spisovatelka Kathryn Laskyová před reklamním plakátem filmu Legenda o sovích strážcích. (VALERIE MACON/AFP/Getty Images)
Spisovatelka Kathryn Laskyová před reklamním plakátem filmu Legenda o sovích strážcích. (VALERIE MACON/AFP/Getty Images)
Cenami ověnčená spisovatelka Kathryn Laskyová se začala před několika lety podrobně zabývat životem sov a jejich chováním - zjišťovala, čím se živí, jak létají, jak si staví nebo hledají hnízda. Její plány na sepsání faktografické knihy doplněné fotografiemi se ale nakonec změnily a místo faktografie vznikla řada fantastických příběhů o sovím světě.

I když v jejím příběhu z imaginárního světa sovy mluví, přemýšlejí a sní, snažila se autorka co nejvíce do příběhů vštípit svoje poznatky o jejich přirozeném chování a životě v přírodě.

11. října 2010 se na pultech českých knihkupectví objeví český překlad její knihy nazvané Legenda o sovích strážcích: V zajetí. Jedná se o první část dvanáctidílné série o sovích strážcích, jíž předcházela kniha Lost Tales of Ga'hool (Ztracené příběhy Ga'hoolu).

Díky nakladatelství Mladá fronta mohla Velká Epocha uskutečnit krátký rozhovor s paní Laskyovou na téma inspirace a příběhy o sovích strážcích.

Je legenda o strážcích dobra z vaší knihy spojena s nějakou skutečnou legendou o mocných strážcích světa?

Legenda o sovích strážcích nemá přímou spojitost s žádnou skutečnou legendou. Vychází však z mnoha legend v literatuře - určitě třeba artušovských legend. Soví strážci tedy skutečně jsou jako rytíři, kteří přísahali, že budou chránit ohrožené, posílí slabé a uzdraví zlomené. Veliký strom Ga'Hoole, kde žijí, je určitým protějškem kulatého stolu krále Artuše.

Proč jste si tak moc oblíbila sovy a proč se zajímáte o jejich svět?

Nejsem zas takový fanda do ptáků, ale sovy mě vždycky fascinovaly. Myslím, že to je těma jejich očima. Na rozdíl od jiných ptáků, vlastně i od jiných zvířat vůbec, mají sovy velmi velké oči v poměru ke tváři. A jejich oči směřují dopředu, na rozdíl od ostatních ptáků, kteří mají oči po stranách hlavy. Proto si sovy člověka tak podmaní. Prostě si vás k sobě přitáhnou. Mě si tedy určitě přitáhly. Ale je to i díky jiným vlastnostem. Třeba to, že dokážou létat tak potichu a žijí v noci, jim myslím dodává na tajuplnosti.

Co vás při psaní motivuje a odkud čerpáte svoji inspiraci?

Píšu, protože si představuji. Vždycky jsem si představovala jiné světy, jiné lidi nebo bytosti v těch světech. Inspiraci čerpám odevšad. Miluji historii, a tak jsem napsala docela hodně historických próz. Před třemi sty lety se v naší zemi odehrála strašná událost. V Salemu probíhaly čarodějnické procesy a při nich bylo mnoho nevinných žen odsouzeno a oběšeno. To všechno se odehrálo za humny tady v Massachusetts, kde bydlím. Vždycky jsem si říkala, jaké by to asi bylo, kdybych byla mladou dívkou, která žije v roce 1692, a její maminku obviní z čarodějnictví. Jak bych se s tím vypořádala? A tak jsem tohle téma hodně zkoumala a napsala o tom knihu, román. Ta kniha se jmenuje Za žhavým časem (Beyond the Burning Time).

Co byste chtěla čtenářům prostřednictvím svých knížek předat?

Já vlastně nejsem ten typ autorky, která by psala knihy s tím, že v nich bude moralizovat nebo někoho poučovat. Mnohem raději bych čtenáře podněcovala otázkami než odpověďmi, nebo předávala poselství. Jestliže v čtenáři dokážu probudit otázky a on začne díky mě uvažovat o něčem hlouběji, budu mít pocit, že jsem uspěla.

Máte nějaký sen? Například, že se vaše příběhy někdy ve skutečnosti opravdu odehrají?

O něčem takovém vlastně ani nesním. Mé příběhy se nemusejí odehrát ve skutečnosti, aby měly hodnotu. Musí jen - jak jsem se o tom zmínila předtím - vyvolat ve čtenáři nějakou odezvu, hluboce se ho dotknout. Kniha je vlastně jen hromada papíru, dokud si člověk tu knihu neotevře a nezačte se do ní. V té chvíli se může kniha nebo příběh uskutečnit. A to mi opravdu stačí a myslím si, že tohle je můj jediný sen.

Děkujeme za rozhovor

 

Zajímavosti

Foto z filmu - Legenda o sovích strážcích/ Legend of the Guardians. (warnerbros.com)
Foto z filmu - Legenda o sovích strážcích/ Legend of the Guardians. (warnerbros.com)

Spisovatelka žije v Cambridgi v Massachusetts. Ve volných chvílích se společně se svým manželem Christopherem Knightem plaví po moři na lodi jménem „Alice" a zde také čerpá inspiraci pro svoje příběhy, v nichž má její láska, moře, také svoje pevné místo.

Kathryn Laskyová je autorkou řady knih, beletrie i literatury faktu. Mezi její romány patří The Night Journey (Noční cesta), vítěz Národní ceny za židovskou literaturu; Beyond the Burning Time (Za žhavým časem), za který získala cenu ALA za nejlepší knihu pro mladé čtenáře, True North: A Journey to the New World (Skutečný sever: Cesta do Nového světa),Dreams in the Golden Country (Sny o zlaté zemi) a Porkenstein.

Laskyová je také držitelkou cen listu Boston Globe Horn Book Award a listu Washington Post Children´s Book Guild Award.

Vydání knihy Legenda o sovích strážcích - V zajetí v ČR se plánuje tři dny před filmovou premiérou animovaného filmu Legenda o sovích strážcích, který je natočen na motivy původní série bestsellerů Kathryn Laskyové nazvané Strážci Ga'Hoolu (Guardians of Ga'Hoole).

* O filmu * Fotogalerie * Soundtrack * Trailery * Oficiální stránky autorky *

Související články:

Knižní novinky: Legenda o sovích strážcích - V zajetí (Kathryn Lasky)

Filmové novinky: Legenda o sovích strážcích/ Legend of the Guardians

Soundtrack: Legenda o sovích strážcích - úvodní píseň od kapely 30 Seconds to Mars