20091226-liu-xiaobo-cina
Liou Siao-po (Liu Xiaobo). (blog.lefigaro.fr)
Oslo, 8. října - Nobelovu cenu za mír v roce 2010 získal čínský disident Liou Siao-po za dlouhodobý nenásilný boj za lidská práva v Číně. Letos byl považován za největšího favorita pro získání této ceny právě on.
 
Liou byl v roce 2008 odsouzen k 11 letům vězení za sepsání výzvy Charta 08 k demokratizaci Číny, ta se inspirovala československou Chartou 77. V roce 1989 byl jedním z vůdců protestů na pekingském náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men).
 
Liouovi k získání ceny už veřejně blahopřál Dalajláma, Barack Obama, Václav Havel. Udělení ceny by mohlo být  impulzem k jeho propuštění. Mluvčí německé vlády Steffen Seiber novinářům sdělil, že Německo vyzvalo Čínu, aby propustila uvězněného disidenta a umožnila mu převzít si v Norsku Nobelovu cenu. Když se o udělení Nobelovy ceny dozvěděla jeho manželka, řekla, že je rozhodnutím Nobelova výboru nadšena a naléhavě vyzvala čínskou vládu, aby jejího muže propustila.
 
 
 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

 

 

Porušování lidských práv v Číně

 

V Číně je Čínskou komunistickou stranou potlačovaných mnoho skupin, aktivisté za lidská práva, křesťané a jiné víry. Nejvíce potlačovanou skupinou Čínskou komunistickou stranou je duchovní hnutí Falun Gong. Příznivcům této metody jsou navíc podle důkazů (bývalého kanadského ministra zahraničí David Kilgour) násilně odebírány orgány zaživa, což podporuje podle vyšetřovací zprávy přímo vláda, která na tom vydělává peníze.

 

Čínská komunistická strana je rozhořčena

 
Norská vláda oznámila, že si Čína v reakci na udělení Nobelovy disidentovi předvolala norského velvyslance do Pekingu, aby mu vyjádřili nesouhlas. A to i když je Nobelův výbor nezávislý. Agentura AP uvedla, že jeho manželce Liou Siau úřady vypnuly mobilní telefon a policie ji odvezla na severozápad země, údajně do vězení za manželem a podle agentury DPA za doprovodu policie. Jeden z aktivistů, právník Pchu Č'-čchiang sdělil: Vláda neví, jak reagovat na zprávy o tom, že Liou Siao-po získal Nobelovu cenu. Jsou nervózní, mají strach a reagují chaoticky."
 
Média včetně internetu v Číně jsou silně cenzurované, na internetových vyhledávačích jsou zablokovaná slova, která mají něco společného z lidskými právy. Ale přece se najdou například v hotelích, kde se běžně ubytovávají turisté, televize i s americkou stanicí CNN. Dnes však i tam zůstává obrazovka černá ve snaze, aby se nikdo v Číně o udělení Nobelovy ceny nedozvěděl, což se ale zcela nedaří. Agentura AP sdělila, že čínská vláda v reakci na udělení Nobelovy ceny už v zemi zatkla 20 předních aktivistů za lidská práva, kteří oslavovali letošní udělení Nobelovy ceny čínskému disidentovi.
 
Václav Havel společně s Václavem Malým a dalšími vyslovil nedávno v komentáři otištěném v deníku New York Times přání, aby Nobelovu cenu dostal právě Liou Siao-po: „(Udělením ceny) by Nobelův výbor dal signál Liouovi i čínské vládě, že mnoho lidí v Číně i po celém světě sympatizuje s ním i s jeho vizí svobody a lidských práv pro 1,3 miliardy čínských občanů."  Lioua podpořil také tibetský duchovní vůdce dalajláma.
 
Nobelovu cenu za mír vloni získal americký prezident Barack Obama. Letos měla však jednu nepříjemnou událost ještě před samotným udělením. Ředitel norského Nobelova institutu věd Geir Lundestad pro tiskovou agenturu Associated Press uvedl, že ho čínské úřady letos varovaly před udělením Nobelovy ceny některému z čínských disidentů pod pohrůžkou, že by to poškodilo vztah obou zemí. Podle něj je ale Nobelův výbor nezávislou institucí a ignoruje nátlak nebo snahy o ovlivňování jeho rozhodnutí. Náměstkyně čínského ministra zahraničních věcí Fu Ťing se s ním setkala během červnové návštěvy Norska.
 
Dnešní Nobelova cena je pátým oceněním oznámeným od začátku týdne. V pondělí dostal Nobelovu cenu za lékařství britský vědec Robert Edwards za vynalezení metody mimotělního oplodnění, v úterý byli za fyziku oceněni Rusové Andre Geim a Konstantin Novoselov za výzkum grafenu, ve středu byla za chemii oceněna trojice vědců, dva Japonci a Američan. V pondělí bude udělena Nobelova cena za ekonomii.
 
Každý vítěz si odnese při ceremonii 10. října dotovanou cenu v hodnotě 1 miliónu eur.
 
 
 
Velkaepocha, ČTK

[1] Falun Gong patří mezi takzvaný čchi-kung - východní metody zušlechťování těla a mysli. Obsahuje pět energetických cvičení a vede cvičence ke kultivaci charakteru a životu podle morálních principů. Největší důraz klade škola Falun Gong na tři morální principy Pravda (čínsky Zhen), Soucit (čínsky Shen), Snášenlivost (Ren). Při takzvané převýchově v pracovních táborech se následovníci Falun Gongu odmítají vzdát těchto principů a přijmout komunistickou ideologii