Rekordní let ornitoptéry, která se drží ve vzduchu jen za pomoci člověka

Ornitoptéra vzlétla poháněná pouze lidskými silami. (screenshot/youtube)
Ornitoptéra vzlétla poháněná pouze lidskými silami. (screenshot/youtube)

Vědci ve středu přinesli zprávu, že zaznamenali let ornitoptéry - letadla s kývavými nosnými plochami vynalezeného Leonardem da Vincim - kterou poháněl pouze lidský pohon.

Vznášedlo Snowbird patřící výzkumníkům z Torontské university je první ornitoptérou, která se udržela ve vzduchu jen za pomoci člověka. Zdokumentovala to nahrávka rekordního letu z 2.srpna v Tottenhamu.

Historicky převratný let zaznamenávala Federation Aeronautique Internationale, organizace dohlížející na letecké sporty a rekordy dosažené v této oblasti.

„Snowbird ztělesňuje poslední krok ke splnění stovky let starého snu všech milovníků letadel," říká Todd Reichert, vedoucí týmu vývojářů z torontské univerzity, kde studuje v doktorandském cyklu.

„Nespočet mužů a žen v historii snilo o tom, létat jako ptáci, jen s pohonem svých vlastních sil, a stovky či možná i tisíce z nich se pokusilo tuto představu naplnit. Tohle je jedna z posledních příležitostí, kdy se v letectví něco podařilo poprvé."

Da Vinci zhotovil první nákres člověkem poháněné ornitoptéry již v roce 1485.

Snowbird váží pouhých 42,5 kilogramu a jeho křídla dosahují rozpětí 32 metrů - to je víc, než u Boeingu 737.

Reichert vznášedlo řídil a podařilo se mu udržet nad zemí v letu po 19,3 sekundy. Za tu dobu přeletěl vzdálenost 145 metrů rychlostí zhruba 25 km/h. Na let se připravoval celé léto, kdy mimo jiné zhubnul o 8 kilo.

Držitel rekordu dodal, že vznášedlo bylo vyrobeno s ohledem na trvalou udržitelnost.

„Využívání lidské síly při chůzi nebo jízdě na kole je efektivní, spolehlivá, zdraví prospěšná a udržitelná forma transportu," prohlásil.

„Ačkoliv vznášedlo nepatří mezi nejpraktičtější transportní metody, má za účel také ostatní inspirovat, aby využívali sílu svého těla a kreativitu mysli v cestě za svými sny."

Na videu z minulé středy je vidět, jak Snowbird táhnou na laně, a po nabrání rychlosti se vznášedlo rozletí do vzduchu. Než dopadne na zem, stačí šestnáctkrát mávnout křídly.

„Přijde mi to dost dobré," komentuje to na nahrávce neznámý muž.

Article in English