Legenda o sovích strážcích. (Foto: Warner Bros.)
Legenda o sovích strážcích. (Warner Bros)

Žánr: dobrodružný, fantasy

Režie: Zack Snyder
Námět: Kathryn Lasky
Scénář: Emil Stern a John Orloff

V původním znění: Emily Barclay, Abbie Cornish, Emilie de Ravin,
Ryan Kwanten, Jay Laga’aia, Miriam Margolyes, Helen Mirren, Sam Neill,
Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Hugo Weaving a David Wenham

"Je to pohádka - trochu uspěchaná, s poněkud strohými dialogy, skvěle graficky zpracovaná, s pěknou hudbou a kvalitním výkonem herců v původním znění."

 

 

Legenda o sovích strážcích vstupuje do českých kin, aby nás přivedla do světa nočních letců, jež za svistu vzdušných proudů svedou boj dobra a zla o svobodu a spravedlnost v soví říši.

Mladý sovík Soren (Jim Sturgess) se chystá na první trénink létání. Hlavu má plnou příběhů svého otce o chrabrých sovích válečnících a nechybí mu odvaha, ani laskavé srdce. Je pravým opakem svého bratra Kludda (Ryan Kwanten). Ten je praktický, ctižádostivý a svou nejistotou schovává za hrubou sílu. Drobná roztržka je však uvrhne do spárů zlého spolku, který si říká Čistí a usiluje o nadvládu nad všemi sovami. Jak se vyrovnají s nástrahami skutečného světa, kde legendy ožívají uprostřed smrtelného nebezpečí?

 

Příběh

Legenda o sovích strážcích. (Warner Bros)
Legenda o sovích strážcích. (Warner Bros)

Film Legenda o sovích strážcích byl natočen podle prvních tří dílů série dvanácti knih Strážci Ga'hoolu (Guardians of Ga'Hoole) od spisovatelky Kathrin Laskyové. První díl s podtitulem V zajetí v pondělí vyrazil do našich knihkupectví a na cestě je i druhý. Ptáte se, jak se tři svazky vešly do jediného filmu? Odpověď je jasná - nevešly. Nepochybuji o tom, že soví svět knižní předlohy je barvitý a působivý, plný pohádkové atmosféry. Nepochybuji, že postavy tohoto světa jsou zajímavé, propracované a jejich osudy nás strhnou do víru napínavých příběhů. V devadesátiminutovém filmu ale není času nazbyt a řada scén skončí ihned poté, co pochopíme jejich obsah. I přesto se ale objeví několik takových, které se dají vychutnávat.

Nejde také o dalšího Shreka nebo Kung Fu Pandu. Spíš zvířecí obdobu Letopisů Narnie. Nemá ale tak zřejmou (nebo hlubokou) duševní rovinu, což na někoho může působit bezkonfliktně, a na jiné možná trochu plytce. Poměrně velký prostor byl dále věnován dost realisticky zpracovaným bojovým scénám. A tak se nabízí otázka, jak si děti přeberou, že se ta chundelatá zvířátka ocelovými drápy podřezávají navzájem. Třeba jim dojde, že na všem tom zabíjení ve filmech nic až tak pěkného není...

 

Postavy a dialogy

Legenda o sovích strážcích. (Warner Bros)
Legenda o sovích strážcích. (Warner Bros)

Tady je třeba říct, že se bavíme o pohádce. Postavy jsou názorné, dobře vykreslené a jasně rozlišují dobro a zlo. To samé platí pro dialogy prodchnuté vznešeným jazykem rytířských pohádek. Soren je příkladem dobrého charakteru a „něco jako morální kompas celého příběhu", jak zmiňuje režisér Zack Snyder (Strážci - Watchmen, 300: Bitva u Thermopyl). Kludd je zase paralelou člověka, kterému morální vedení chybí a snadno se tak nechá zmanipulovat.

Humor mají tvořit dvě postavy - Hrabík (David Wenham), který vypráví vtipy, které ale vtipné nejsou, a Šerozrak (Anthony LaPaglia), který zpívá písně, které ale tahají za uši. Úsměv tedy nevykouzlí to, co jim leze ze zobáků, ale spíš jejich chování a charakter. Hrabík navíc dostal od animátorů do vínku několik zdařilých vtipně roztomilých kousků.

Možnou slabinou tak bohužel zůstává české znění. Jakoby by dabéři sami nevěřili tomu, co říkají. Překlad sice nepatřil mezi nejslabší, kvality originálu ale nedosahuje. A to je škoda. Kdo obnoví zašlý lesk kdysi proslulého českého dabingu?

 

Soutezte s Velkou Epochou o zajimave ceny

Soutěžte s Velkou Epochou o knihy, trička a čepice k filmu

 

 

 

Animace

Grafici měli nesnadný úkol - oživit emoce příběhu v ptačí říši. Navíc sovy, přímo proslulé svým strnulým výrazem, na první pohled nenabízejí zrovna tvárný materiál. Proto bylo nutné v jednom bodě překročit hranice věrné zvířecí anatomie, a to sice u očí. „Sovy sice mají neskutečně velké oči, ale nedokážou s nimi hýbat," vysvětluje Alex Weight, který dohlížel na animace. „Právě proto sovy tak hodně točí a hýbou svými hlavami," říká. Celkově se však investice do studia chování těchto nočních dravců určitě vyplatila. Pohyby ptáků na zemi i ve vzduchu působí přirozeně, nechybí smysl pro detail a některé scény jsou až strhující. Po estetické stránce byla navíc v sovím světě vskutku odvedena skvělá práce.

Některé scény jsou až strhující. (Foto: Warner Bros.)
Některé scény jsou až strhující. (Foto: Warner Bros.)

 

3D

 

3D filmové efekty jsou dnešní době na velmi slušné úrovni. Začínám mít ale dojem, že se vlastně až tak moc nepoužívají. Stejně jako v posledním Shrekovi jsem záhy nabyl pocitu, že po pár vynikajících trojrozměrných efektech v úvodních scénách filmu si animátoři dali za úkol, aby nás z plátna vystupujícími objekty už v průběhu snímku nevyrušovali. Inu, proč ne. Stejně si myslím, že ty brýle nejsou zdravé pro oči.

 

 

Hudba

Legenda o sovích strážcích. (Warner Bros)
Legenda o sovích strážcích. (Warner Bros)

Hudba je dalším pozitivem Sovích strážců. „Chtěl jsem, aby hudba odrážela Sorenovy sny a jeho naděje, aby začínala skromně a zlehka a postupně se proměňovala v něco velkého a mocného," říká autor hudby David Hirschfelder. Skutečně je to tak. Vyjma popovky To the Sky od Owl City je film plný klasické práce s dechy nebo celým orchestrem a její kvalita filmu hodně dodala na atmosféře.

 

Závěrem

Legenda o sovích strážcích vypráví příběh o odvaze, víře a snech. „Náš film je vlastně o rodině, o opravdové rodině a o tom, že za ni má smysl bojovat," říká režisér. Je to pohádka - trochu uspěchaná, s poněkud strohými dialogy, skvěle graficky zpracovaná, s pěknou hudbou a kvalitním výkonem herců v původním znění. Přesto doufám, že knížka je lepší.

Hodnocení:

 

Trailer

 

Ve vybraných kinech v Praze bude snímek uveden také v anglickém jazyce

Premiéra 14. října 2010 * ČSFD * IMDB * WEB * Rozhovor * Fotogalerie * Soundtrack *

 


Související články:

Knižní novinky: Legenda o sovích strážcích - V zajetí (Kathryn Lasky)

Filmové novinky: Legenda o sovích strážcích/ Legend of the Guardians

Soundtrack: Legenda o sovích strážcích - úvodní píseň od kapely 30 Seconds to Mars

Minirozhovor: Spisovatelka Kathryn Lasky hovoří o námětu knihy Legenda o sovích strážcích