Otrávené jídlo

Více než dva miliony dětí mladších pěti let umírají na otravu jídlem. (Zdroj: Národní lékařská výchova: „Nezávadnost čínského jídla a politika dohledu nad nemocemi z jídla")... další statistiky

 

Melamin v mléce

Dětská výživa z produkce Sanlu Group. Pprodukty, kontaminované melaminem, pocházející z 22 podniků způsobily úmrtí nejméně šesti kojenců a onemocnění téměř 300 000 malých i starších dětí. Středem celého skandálu byla firma Sanlu. Byla na ni podána řada žalob, které dosud nebyly žádným soudem přijaty ani zamítnuty. (AP/SITA)
Dětská výživa z produkce Sanlu Group. Produkty, kontaminované melaminem, pocházející z 22 podniků, způsobily úmrtí nejméně šesti kojenců a onemocnění téměř 300 000 malých i starších dětí. Středem celého skandálu byla firma Sanlu. Byla na ni podána řada žalob, které dosud nebyly žádným soudem přijaty ani zamítnuty. (AP/SITA)

Pokud se jedná o nedostatek kvalitního a nezávadného jídla, můžeme uvést například nedávný „melaminový skandál". Podle zprávy, vydané Yangcheng Evening News, uvedl pan Lin He, odborník na genetiku a člen Čínské akademie věd, ve svém proslovu na Sjezdu lékařské akademie, že neustálý nárůst melaminem kontaminovaných potravin je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem, který přímo ovlivňuje počet vrozených vad u čínských novorozenců - více prstů na nohou, otoky, vrozené srdeční vady, rozštěpy rtu a jazyka, výskyt ledvinových kamenů u dětí, porodní defekty. Míra vrozených vad v Číně dosáhla 4% a je pravděpodobné, že bude stále stoupat.

 

Toxická krmiva chovných zvířat

Zvěrolékařka Wang Haizhen začala po propuknutí skandálu se sunarem značky Sanlu na veřejnosti odhalovat praktiky, jichž byla svědkem v čínském průmyslu s krmivy. Široce rozšířenou praxí v krmném průmyslu je podle Wang přidávání melaminu, clenbuterolu, rhodium-lodide-proteinů i jiných toxických chemických látek do krmiv za účelem podpory růstu zvířat.

 

Jedovaté knedlíky

24. ledna 2009 japonská média přinesla zprávu, že jedovaté knedlíky, které Japonsko loni vrátilo výrobcům v Číně, nezůstaly ležet ladem. Čínské společnosti Tangshan Iron & Steel a ChengGang totiž ty samé knedlíky rozdaly svým zaměstnancům jako prémie a mnohým již závadná potravina způsobila zdravotní potíže. Vyšetřování ukázalo, že knedlíky obsahovaly pesticid dichlorvos.

 

Jedovaté nudle

Čtyři děti v jižní čínské provincii Jün-nan zemřely 3. prosince poté, co snědly instantní nudle. Všechny čtyři projevovaly příznaky otravy a následně zemřely ve škole při vyučování.


Kontaminované spotřební zboží

 

Zubní pasty

Zubní pasta Colgate Herbal WHITE . (Colgate.co.za)
Zubní pasta Colgate Herbal WHITE . (Colgate.co.za)

Zubní pasta Colgate Herbal WHITE byla kontaminována aerobními mikroorganismy a gramnegativními bakteriemi řady Enterobacteriaceae. Tyto nebezpečné patogeny mohou u starých lidí a jedinců s oslabenou imunitou způsobit hnisavé záněty kůže, dýchacích cest, zažívacího traktu nebo močového ústrojí.

 

Kontaminované hračky

Kalifornská společnost Mattel a její dceřinná firma Fisher-Price zaplatí 2,3 miliónu dolarů za to, že vědomě dovážely a později stáhly z prodeje přibližně dva milióny hraček obsahujících olovo. Pokuta, kterou firmě udělila americká Komise pro bezpečnost výrobků (v originále CPSC), je největší penalizace dosud udělená za porušení dovozních a prodejních předpisů v USA. Vystavení olovu z hraček může zavinit otravu olovem, která může vést ke zpoždění v duševním vývoji děti, chudokrevnosti a onemocnění ledvin. Jedovaté olovo v čínských hračkách způsobilo silný pokles trhu.

 

Další kontaminované výrobky

U některých v Číně vyrobených sádrokartonů se zjistilo, že na rozdíl od jiných sádrokartonů vydávají výrazně vyšší dávky jedovatého plynu sulfanu, který způsobuje leptání. Určité testy ukázaly stokrát vyšší hladinu sulfanu v porovnání s testovaným sádrokartonem vyrobeným mimo Čínu.

Stovky britských zákazníků, kteří utrpěli vážné popáleniny z toxických pohovek vyrobených v Číně, budou odškodněny celkovou částkou dvaceti milionů britských liber (přibližně 580 milionů). Chemická látka DMF (dimethyl-fumarát) byla použita na ošetření pohovek, aby se předešlo jejich plesnivění při převozu z Číny a následném skladování. Lidé utrpěli popálení, mají dýchací potíže a podráždění zrakových orgánů.

Karcinogenní naběračky z Číny. V Číně se vyskytl kontaminovaný toaletní papír.

 

Zajímavosti

Více než osm milionů Číňanů ročně umírá nepřirozenou smrtí