Čínský patriotismus je důsledek výchovy nebo spokojenosti se současným stavem země. (Petr Šváb/Velká Epocha)
Čínský patriotismus je důsledek výchovy nebo spokojenosti se současným stavem země. (Petr Šváb/Velká Epocha)

V současné době je v situaci nejlidnatější země světa Číny a její budoucnosti řada otazníků. Provází růst obchodu se zahraničím také změny k lepšímu v čínské společnosti? Jaká je skutečná situace v zemi? Co zjistíme pokud poodhalíme informační závoj, který místní režim rozprostírá nad celou zemí, a to jak doma, tak i v zahraničí?

Zpravodajství získáváme kromě agenturních zdrojů zejména od našich reportérů v Číně, kteří získávají informace a fotografie někdy i v nebezpečí života, aby je mohli poslat přes internetovou blokádu, do zahraničí, kde vzniká nezávislé a necenzurované zpravodajství o skutečných událostech v Číně.

 

 


Čínská ekonomika

Průzkum odhalil, že šedé příjmy městské populace činily v roce 2008 - 9,26 trilionů yuanů (téměř 26 trilionů Kč), což je ekvivalent přibližně třiceti procent čínského HDP z daného roku. (FAB O LENS/ Flickr.com)
Průzkum odhalil, že šedé příjmy městské populace činily v roce 2008 - 9,26 trilionů yuanů (téměř 26 trilionů Kč), což je ekvivalent přibližně třiceti procent čínského HDP z daného roku. (FAB O LENS/ Flickr.com)

Přední ekonomové nedávno oznámili, že čínská šedá ekonomika neboli příjmy získané neoficiálními podnikatelskými praktikami a z pochybných a často nelegálních zdrojů by mohla představovat až třicet procent HDP země. více...

Čínská měnová manipulace představuje zábranu pro nastolení udržitelného celosvětového ekonomického růstu. Skupina G-20, Mezinárodní měnový fond a Organizace pro hospodářský rozvoj a spolupráci (OECD) – všechny významné instituce a centrální banky světa v loňském roce stále omílaly význam napravení globální nerovnováhy - a z dobrého důvodu. Když tuto otázku probírají, mluví se konkrétně o Číně. více...

A stalo se. Lídři G20 schválili radikální změny ve fungování měnového fondu. více...

 

 


 

Čínská společnost

Čískou vládu stále vede jediná strana, Komunistická strana Číny. (washingtontimes.com)
Čískou vládu stále vede jediná strana, Komunistická strana Číny. (washingtontimes.com)

Čískou vládu stále vede jediná strana, Komunistická strana Číny, jejíž úředníci jsou zapojeni do řady korupčních afér, které vedle propastného rozdílu mezi chydými a bohatými způsobují řadu protestů a nepokojů mezi místními obyvateli. Chudí Čínští dělníci a rolníci se také čas od času nachytají na některé z podvodů, které organizují skupiny podnikatelů ve spolupráci se státními médii a úředníky.

Stabilitu v zemi a propukávání nepokojů se snaží komunisté udržovat pod kontrolou pomocí bleskových a násilných represí za použití policejních, armádních složek a techniky a také sítí propagandy šířené ve státních médiích. Informační cenzuru a propagandu ovšem narušují disidenti a nezávyslé zdroje informací z vnitrozemí a ze zahraničí. Některé místní a zahraniční korporace přicházejí se softwarem vyvynutým za účelem proražení informační blokády, který vytváří takzvané tunely v pověstném Velkém čínském firewallu a je schopen nejenom uživateli zpřístupnit blokované stránky, ale také jej ukrýt před čínskou internetovou policií. K protestům proti cenzuře, kontrole a zneužívání osobních ůdajů se nedávno přidaly společnosti Google a Go Daddy Inc.

K pouličním bouřím také přispívají národnostní menšiny, na které vyvíjí čínská vláda tlak a pokouší se je potlačit a nahradit místním obyvatelstvem. Jako příklad uveďme takzvaný Ujgursý masakr nebo potlačení nepokojů v hlavním městě Tibetu Lhase.

Čína se také potýká z řadou výzev v oblasti zdravotnictví a kromě málo dostupné zdravotní péče pro běžné občany také čelí například šíření nemoci AIDS nebo nedávným epidemiím ptačí chřipky.

Zahraniční vlády znepokojují zejména padělky různých značek automobilů, telefonů nebo módního zboží, které Čína ve velkém kopíruje a prodává do celého světa.

 

 


Čínská kultura

20090106-AboutSwords
Šedesátník Chen Ši-Cung vysvětluje chemické reakce nezbytné pro úspěšnou výrobu mečů. (Matthew Robertson/Epoch Times)

Zajímavosti o výrobě mečů, podrobnosti o teorii Pěti prvků, zvláštnosti a pravidla prastaré čínské architektury a bojová umění a mnoho dlašího naleznete v rubrice Čínská kultura. více...

Prastaré příběhy čínských vládců, události na dvorech rozličných dynastií, hrdinské příběhy a morální ponaučení, to vše obsahují prastaré příběhy z Číny, v nichž se zrcadlí kultura ctnosti, víra v bohy a vůli Nebes, v něž věřili po tisíce let všichni staří Číňané. více...

Zkoumání původu a hlubokého smyslu čínských znaků. Vysvětlení významu jednotlivých znaků a legendy provázející tajuplné a složité znakové písmo – to vše naleznete v této rubrice. více...

 

Shen Yun Performing Arts

2101015-shen-yun-competition

V sérii článků o souboru Shen Yun Performing Arts, se můžete dozvědět více o životě umělců a jejich pohledu na obnovu prastaré čínské kultury a umění. Mezi nejznámější hvězdy souboru patří proslulý tenoristé, virtuosové, choreografkové, skvělí tanečníci, hudebníci a dalších vynikajících umělci a vítězové prestižních soutěží.

Každý rok přináší Shen Yun Performing Arts nové představení s novými tanečními čísly, originální orchestrální hudbou a svěžími sólovými skladbami. Před tím, než se opona otevře, předchází vystoupení rozsáhlá a namáhavá spolupráce, kterou soubor vyvíjí při přípravách na další celosvětového turné.

více...

 


Životní prostředí v Číně

Cyklisté na náměstí Tiananmen v Pekingu pod hustým závojem smogu. (AP/SITA)
Cyklisté na náměstí Tiananmen v Pekingu pod hustým závojem smogu. (AP/SITA)

Jiangsu City Net v článku „Úmrtí v Číně v důsledku znečištění vzduchu mají světové prvenství" informoval, že ročně umírá v Číně v důsledku znečištění vzduchu 650 tisíc lidí.

Deník Guan Ming v článku "Zabíjí 2,1 milionů dětí ročně a vrah běhá na svobodě" uvedl, že více než 2.1 milionů dětí umírá každý rok na infekci dýchacího traktu kvůli znečištění v důsledku modernizace. Z toho je více než pět milionů dětí mladších pěti let, které umírají na venkovní znečištění vzduchu.

Podle zprávy Světové banky z roku 1998 se z 20 nejznečištěnějších měst světa nachází 16 v Číně, která je údajně odpovědná i za špatný vzduch v některých japonských a korejských městech. Čína je druhým největším producentem CO2 (oxidu uhličitého) na světě.

Neustálý nátlak komunistické strany na zvyšování hrubého národního produktu, a to za absolutního nerespektování životního prostředí, už vedl ke strašnému výsledku. Komunistický režim usiluje o slávu a jeho falešné a překroucené líčení situace o blahobytu občanů, se nevztahuje jen k hospodářskému aspektu, ale týká se to i oblasti boje proti znečišťování životního prostředí," píše renomovaný čínský právník Kao Č'šeng ve své knize Za Čínu spravedlivější (A China More Just).

Na jakékoli pokusy Západu a mezinárodních agentur na ochranu životního prostředí upozornit Čínu na její nezodpovědné chování odpovídá její vláda ve smyslu toho, že se „kapitalističtí investoři snaží zastavit čínský ekonomický rozmach a úspěch a používají tedy tyto zástupné argumenty."

Další témata v rubrice:

Znečištění ovzduší* Znečištění a vysychání vod * Rozšiřování pouště *

 

 


Kontaminované jídlo a zboží vyrobené v Číně

 

Otrávené jídlo

Více než dva miliony dětí mladších pěti let umírají na otravu jídlem.(Zdroj: Národní lékařská výchova: „Nezávadnost čínského jídla a politika dohledu nad nemocemi z jídla") další statistiky

 

Melamin v mléce

Dětská výživa z produkce Sanlu Group. Pprodukty, kontaminované melaminem, pocházející z 22 podniků způsobily úmrtí nejméně šesti kojenců a onemocnění téměř 300 000 malých i starších dětí. Středem celého skandálu byla firma Sanlu. Byla na ni podána řada žalob, které dosud nebyly žádným soudem přijaty ani zamítnuty. (AP/SITA)
Dětská výživa z produkce Sanlu Group. Pprodukty, kontaminované melaminem, pocházející z 22 podniků způsobily úmrtí nejméně šesti kojenců a onemocnění téměř 300 000 malých i starších dětí. Středem celého skandálu byla firma Sanlu. Byla na ni podána řada žalob, které dosud nebyly žádným soudem přijaty ani zamítnuty. (AP/SITA)

Pokud se jedná o nedostatek kvalitního a nezávadného jídla můžeme uvést například nedávný „melaminový skandál". Podle zprávy, vydané Yangcheng Evening News, uvedl pan Lin He, odborník na genetiku a člen Čínské akademie věd, ve svém proslovu na Sjezdu lékařské akademie, že neustálý nárůst melaminem kontaminovaných potravin je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem, který přímo ovlivňuje počet vrozených vad u čínských novorozenců - více prstů na nohou, otoky, vrozené srdeční vady, rozštěpy rtu a jazyka, výskyt ledvinových kamenů u dětí, porodní defekty. Míra vrozených vad v Číně dosáhla 4% a je pravděpodobné, že bude stále stoupat.

Další témata v rubrice:

Toxická krmiva chovných zvířat * clenbuterol * jedovaté knedlíky * instantní nudle *

 


Kontaminované spotřební zboží

Zubní pasta Colgate Herbal WHITE . (Colgate.co.za)
Zubní pasta Colgate Herbal WHITE . (Colgate.co.za)

 

Kontaminované hračky

Kalifornská společnost Mattel a její dceřinná firma Fisher-Price zaplatí 2,3 miliónu dolarů za to, že vědomě dovážely a později stáhly z prodeje přibližně dva milióny hraček obsahujících olovo. Pokuta, kterou firmě udělila americká Komise pro bezpečnost výrobků (v originále CPSC), je největší penalizace dosud udělená za porušení dovozních a prodejních předpisů v USA. Vystavení olovu z hraček může zavinit otravu olovem, která může vést ke zpoždění v duševním vývoji děti, chudokrevnosti a onemocnění ledvin. Jedovaté olovo v čínských hračkách způsobilo silný pokles trhu.

Další témata v rubrice:

Colgate Herbal WHITE * toxické pohovky * sádrokartony * karcinogenní naběračky 

Zajímavosti

Více než osm milionů Číňanů ročně umírá nepřirozenou smrtí

 


Lidská práva v Číně

Pronásledování disidentů

Na černé listině čínské vlády je řada známých osobností k nimž patří například renomovaný právník Kao Č-šeng, tibetský duchovní vůdce dalajláma, lidsko-právní aktivista Hu Jia, ujgurská vůdkině Rhebya Kadeerová, zakladatel charty 08Liou Siao-po nebo významný umělec a tvůrce Ptačího hnízda Ai Weiwei. více...

 

Pronásledování víry

20090914-cina-policie
Zatýkání praktikujících Falun Gongu na náměstí Tienanmen v pozdějším období po 20. červenci 1999. (minghui.org)

Pronásledování křesťanů

Pronásledování věřících nastalo zanedlouho po převzetí moci KS Číny v 50. letech minulého století, říká se ve vysvětlivkách k dopisu, který zaslal papež v roce 2007. Znamenalo to vyhnání biskupů a zahraničních misionářů, zatčení téměř všech čínských duchovních a vedoucích různých laických hnutí, zavření kostelů a izolaci věřících - napsal papež.

13. září zaútočili policisté a skupina násilníků na členy domácí křesťanské církve ve městě Linfen v centrální čínské provincii Shanxi. Útočníci byli ozbrojeni lopatami, obušky, cihlami, železnými háky a jinými zbraněmi. více...

 

Pronásledování duchovní školy Falun Gong

O půlnoci 20. července 1999 začalo zatýkání stoupenců Falun Gongu po celé Číně. Důvodem byla nová kampaň komunistické strany, kterou vyprovokoval bývalý čínský předseda strany Tiang Ce-min. Takzvaný boj proti "zlým kultům" postihl zejména příznivce meditační praxe Falun Gong, jejichž počet vládní statistiky odhadovali na 70 milionů.

Západní pozorovatelé odhadují počet obětí na životech v důsledku kampaně proti Falun Gongu na více než deset tisíc. Vyslanci OSN ve věcech mučení a svobody víry označují stoupence Falun Gongu za nejpronásledovanější skupinu lidí v Číně a upozorňují na kruté zacházení, kterého se jim dostáví ve vězeních, kde jsou často na smrt umučeni.

Ve světě se již deset let snaží lidsko-právní organizace, postižení čínstí občané a stoupenci Falun Gongu apelovat na mezinárodní společenství ve věcech, genocidy, mučení a porušování lidských práv a svobod. Pravidelně se ozývají i čeští aktivisté, kteří upozorňují na genocidu probíhající v Číně.

Překvapivě se také zvedá vlna podpory v samotné Číně. První právní obhajobu praktikujících Falun Gongu začíná renomovaný křesťanský právník Kao Č-šeng, který je následně unesen tajnou policií a mučen. Právníci, hájící lidská práva, se ale nevzdávají a předkládají důkazy o protiústavním a protiprávním jednání čínské vlády, která porušuje vlastní zákony v zemi.

V roce 2006 jsou číské armádní nemocnice kanadskými vyšetřovateli Kilgourem a Matasem obviněny z odebírání orgánů stoupencům Falun Gongu v čínských věznicích a pracovních táborech za účelem prodeje na světovém trhu s orgány. více...

 

Čínští právníci brání lidská práva

Lidsko-právní advokáti, aktivisté a disidenti byly zatčeni čínskou policií. Zleva - v horní řadě  Jiang Tianyong, Teng Biao, Tang Jitian. Zleva ve spodní řadě: Zhang Lin, Liu Shihui, Li Tiantian. (sohnetwork.com)
Lidsko-právní advokáti, aktivisté a disidenti byly zatčeni čínskou policií. Zleva - v horní řadě  Jiang Tianyong, Teng Biao, Tang Jitian. Zleva ve spodní řadě: Zhang Lin, Liu Shihui, Li Tiantian. (sohnetwork.com)

Od začátku devadesátých let malá skupinka právníků v Číně, zabývajících se lidskými právy, roste. Představují nepatrnou část z celkového množství právníků v Číně, kterých je přibližně 140 000. I to je jen malé procento z celkové populace Číny, když to porovnáme se západními zeměmi. Navzdory tomu právníci-aktivisté v Číně dosáhli několika úspěchů v rámci čínského justičního systému, dávajíc těm nejzranitelnějším určitou míru naděje.

 

Potlačování národnostních menšin

K pouličním bouřím taképřispívají národnostní menšiny, na které vyvíjí čínská vláda tlak a pokouší se je potlačit a nahradit místním obyvatelstvem. Jako příklad zmiňmě nedávný takzvaný Ujgursý masakr nebo potlačení nepokojů v hlavním městě Tibetu Lhase.

Hlavní město autonomní oblasti, Urumči, je „jako koncentrační tábor pro Ujgury,“ tvrdí mluvčí Ujgurů Rebiya Kadeerová. Ale nenávist Ujgurů není směřována na Chany, kteří tvoří v Číně etnickou většinu, ale na komunistický režim, říká Kadeerová, která byla jednou z nejbohatších žen v Číně, než se stala „veřejným nepřítelem“ Komunistické strany Číny. více..

Tibetský duchovní vůdce dalajláma obvinil Čínu z "krutovlády" a "kulturní genocidy" v Tibetu a vyzval k medzinárodnímu vyšetřování tamnějších nepokojů. Dalajláma také varoval, že Tibeťané jsou nespokojeni s čínskou vládou a může kdykoliv dojít ke konfliktům. Rovněž obvinil policejní složky Čínské komunistické strany(ČKS) ze zinscenování loňské násilné vzpoury ve Lhase. více...

 


Masová povstání a nepokoje v Číně

nepokoje v Guizhou, demonstrace a protesty ve Weng'an, protesty v Cine, zatykani po protestech v Guizhou
Desítky policejních aut demonstranti převrátili a podpálili. (Velká Epocha)

Již několik let se v čínské společnosti vytváří silnénapětí, které graduje v masových nepokojích a protestech proti místní vládě. Napjatou atmosféru vytváří v čínské společnosti několik faktorů. Jedním z nich je propast mezi chudými a bohatými lidmi v Číně, kdy 70% národního bohatství vlastní 20% obyvatel - zejména členů komunistické strany a jejich rodiny.

Dalšími faktory znepokojení jsou zejména kontaminace povodí a katastrofy v životním prostředí, kontaminace jídla a výrobků, vyvlastňování půdy, nedostupnost lékařské péče a pronásledování náboženství.

 


Masové vystupování z komunistické strany Číny

Průvod na podporu těch kteří vystoupili z komunistické strany s 600 účastníky (Velká Epocha)
Průvod na podporu těch kteří vystoupili z komunistické strany s 600 účastníky (Velká Epocha)

V listopadu roko 2004 vydal mezinárodní deník The Epoch Times devítidílný dokument Devět komentářů ke komunistické straně. Jedná se o zmapování historie komunismu v Číně, dokumentární soubor informací, čísel a historických dat zevrubně popisujících životy a činnost mnoha stranických funkcionářů a událostí v Číně. Zveřejnění tohoto dokumentu a jeho lavinové šíření po celé Číně vyvolalo vlnu vystupování čínských občanů z komunistické strany. Podle statistik Globálního centra pro vystupování z ČKS vystoupilo k 19. listopadu 2010 z ČKS 84 miliónů Číňanů.

Nedůvěru vůči státnímu aparátu a znepokojení zahraničí v kruzích právnických obcí způsobil tragický případ renomovaného právníka Kao Č-šenga, který se kvůli hájení práva a spravedlnosti podle čínských zákonů dostal do spárů čínské tajné policie, která jej onesla a mučila za jeho vyzývání vlády k nastolení práva a spravedlnosti. Kao Č-šeng stihl před svým únosem sepsat knihu Za Čínu spravedlivější, která již vyšla v anglickém, německém a brzy také v českém jazyce.