20101118_17.listopad
Projev prezidenta Václava Klause před Hlávkovou kolejí v Praze k 17. listopadu. (NTDTV)
Praha, 17. listopadu - Památku studentů, kteří 17. listopadu 1989 demonstrovali proti komunistickému režimu, přišli zapálením svíčky během pietního aktu na Národní třídě v Praze uctít prezident Václav Klaus, bývalý prezident Václav Havel, premiér Petr Nečas, ministr vnitra Radek John, pražský primátor Pavel Bém a jeho nástupce Bohuslav Svoboda a další.

Proslov měl Václav Havel, podle kterého se demokracie v České republice vyvíjí správným směrem: „Základním směrem vývoje nejsem zklamaný," uvedl. Mrzí ho však, že země opakuje v ještě horší podobě chyby, které před ní udělaly zavedené demokracie, a tak jsme se tak rychle z komunismu nevzpamatovali.

Pražský arcibiskup Dominik Duka ocenil studenty, že se v roce 1989 postavili proti komunismu a nenechali se zlákat pokušením nic nedělat a dali přednost lásce k vlasti, svobodě a pravdě.

Proslov měl také prezident Václava Klaus, který ho věnoval především čtyřiceti letům, které pádu komunismu předcházely. Zmínil také, že podle něj je komunismus mrtev a současnou hrozbou je spíše útok na tradiční hodnoty a instituce.

Projev prezidenta Václava Klause před Hlávkovou kolejí v Praze