Eric E. Schmidt - předseda společnosti Google Inc. (Charles Haynes/ licence)
Eric E. Schmidt - předseda společnosti Google Inc. (Charles Haynes/ licence)

Nejpopulárnější internetový vyhledávač Google zvýšil odměny v podobě akcií a bonusů k platům svým vedoucím manažerům, a to o více než osmdesát procent.

Díky bohaté odměně si někteří členové vrcholného managementu firmy vydělají přes milion dolarů za rok jen na těchto přídavcích, podaří-li se jim splnit naplánované cíle.

Finanční ředitel společnosti Patrick Pichette a šéf oddělení globálního prodeje Nikesh Arora dostanou každý po 20 milionech dolarů ve formě podílu na společnosti Mountain View se sídlem v Kalifornii. Viceprezident technického a výzkumného oddělení, Alan Eustace, si k pravidelné mzdě přilepší o 10 milionů dolarů, zatímco Jonathan Rosenberg, viceprezident sekce produkt managementu, obdrží bonusy v hodnotě pěti milionů amerických dolarů.

Firma se k vyplácení platových pobídek vedení uchýlila poté, co úspěšnost vyhledávače zajistila všem zaměstnancům společnosti zvýšení platu o deset procent. Bonusy v podobě akcií navíc budou od letošního roku dostávat výkonní ředitelé firmy každoročně. Jedná se pravděpodobně o reakci na aktivity konkurence na internetu, jakou je třeba oblíbená sociální síť Facebook, která se rozhodla nabrat velké množství nových zaměstnanců, aby vylepšila svou funkčnost a dále se rozšiřovala na trhu.

Revize výplatních pásek je také odpovědí na regulační předpisy americké vlády, která chce technologickým firmám v Silicon Valley zabránit v přetahování pracovní síly od konkurence. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických již vyjednalo uzavření individuálních dohod mezi společnostmi Google, Apple, Adobe, Intel a Intuit.

Article in English