Telefon s úspěšným operačním systémem Android. (Johan Larsson/ flickr.com)
Telefon s úspěšným operačním systémem Android. (Johan Larsson/ flickr.com)

Blogosféra v současné době žije blížícím se launchem dvou produktů cílených na trh s mobilními telefony ze stáje společnosti Google. Jde o smartphone Nexus S a Android 2.3, s krycím jménem Gingerbread (Perníček), jenž má být novou generací vysoce úspěšného operačního systému Android.

Gingerbread je nástupcem Androidu 2.2 (krycí název „Froyo") a je netrpělivě očekáván zejména kvůli možnosti podpory tabletových počítačů a větších displejů, o níž se v komunitě šušká.

Podle říjnového vydání PC Magazínu a v něm publikovaném rozhovoru s Andy Rubinem, člověkem, který Android založil ještě než jej odkoupil Google, by měl Gingerbread podporovat video-chat přes Google Voice.

Android Gingerbread a podpora tabletových počítačů

Blog Phandroid, který pravidelně přináší updaty pro Android, prý ranou verzi Gingerbreadu měl možnost spatřit a nová verze má podle něj mnohem příjemnější uživatelské rozhraní a „více lahodí oku".

Podle Phandroidu bude Android 2.3 podporovat na Google Voice také SIP protokol, takže bude možné přijímat video-hovory v jakékoliv síti, včetně wi-fi.

Ovšem nejvýznamnější chystanou novinkou, kterou Android Gingerbread přinese, má být podpora tabletových počítačů. Po famózním úspěchu iPadu se ostatní výrobci chtějí svézt na vlně jejich obliby s Androidem coby operačním systémem.

Froyo 2.2 podporu tabletových počítačů nenabízel. V zářijovém rozhovoru pro TechRadar prohlásil jeden z inženýrů Google, že „[Froyo] pro tyto účely zkrátka nebyl navržen. Android Gingerbread by však oproti němu mohl nabídnout širší možnosti a snadnou ovladatelnost v tabletových počítačích.

 

Oficiální video Google „Něco se peče"

 

12. listopadu Google updatoval svůj profil na Twitteru, čímž přilil další olej do ohně dohadů a domněnek - objevila se tam totiž ikona panáčka z perníku s popiskem „V našich kavárnách se peče cosi sladkého". 8. listopadu Google oznámil, že update na verzi 2.3 bude k mání pro mobily Nexus One „během několika příštích dní".

Google doposud nezveřejnil, kdy Gingerbread na trh uvede, neustále však tvrdí, že to bude „co nevidět".

Telefon Nexus S od Googlu

Fanoušci smartphonů mezitím netrpělivě očekávají také uvedení Nexusu S představující v pořadí již druhý příspěvek Google na trh s chytrými telefony. Půjde tak ve stopách svého vlažně přijatého předchůdce Nexus One, jenž byl společností nakonec stažen z masových trhů a následně nabízen pouze jako telefon pro vývojáře.

Jelikož se však už nějakou dobu o druhé generaci telefonů Google spekuluje, zveřejnil 11. listopadu Engadget fotogalerii s telefonem Samsung, na němž vévodí logo Googlu s popiskem, že jde o Nexus S. Phandroid zároveň citoval fámy uniklé z Best Buy, jež naznačují, že u Best Buy bude Nexus S k mání na síti T-Mobile.

Ať už bude osud Nexusu S jakýkoliv, aktualizace Gingerbread je skutečná a mohla by pro kolos, v nějž Android vyrostl, být onou pověstnou třešničkou na dortu.

Article in English