Smartphony jsou pro nadcházející vánoční sezónu v kurzu a jsou tu hned tři uchazeči - iPhone, Android a BlackBerry. Každý z nich má své výhody a nevýhody a každý z nich je určen jiným skupinám uživatelů. Začneme tím, že přiřadíme nejvhodnější telefon k lidem na vašem seznamu a později si je popíšeme detailně.

Náctiletí: Ideálním dárkem pro náctileté je iPhone, hlavně proto, že je pořád považovaný za parádičku („mazec" jak říkají mladí). Android už je trochu složitý a BlackBerry není tak in.

Technické typy: Jakýkoli technicky nadaný uživatel si oblíbí Android. Má mnohem více otevřené aplikace, dovoluje více úprav a tethering, což znamená, že uživatelé mohou zařízení připojit k laptopu a použít ho k připojení na internet.

Uživatelé, kteří mají rádi jednoduchost: iPhone je stále nejjednodušší a nejlépe ovladatelný smartphone na seznamu. Jen přejedete kurzorem, abyste ho zapnuli a jste připraveni. Protože není mnoho možností, jak mohou uživatelé měnit nastavení, výběr možností je jednoduchý. Většina pokročilých funkcí telefonu se spouští aplikacemi s různou mírou složitostí.

Podnikatelé a finančníci: Nic jiného vás nespojí se světem obchodu lépe než BlackBerry připevněná k vašemu opasku. Tento telefon je v komunitě velkého byznysu běžný díky jeho šifrovanému e-mailu a klasické externí klávesnici, která zjednodušuje psaní e-mailů a prohledávání dokumentů. Dokonce i prezident Obama ho má.

iPhone4

iPhone 4. (Se svolením fy Apple)
iPhone 4. (Se svolením fy Apple)
iPhone4 od Apple je v našem přehledu určitě mobil, o kterém se mluví nejvíc. S dotykovým displejem přišel dávno před tím, než na scénu vstoupil Android, a zároveň umožňuje stahování aplikací na stránkách Apple App Store.

Protože Apple má nad svým App Store větší kontrolu než Google nad Androidem, aplikace mají vyšší kvalitu a stáhnout si jich můžete přes 200 000.

Přestože iPhone technicky nepodporuje Flash, má určité aplikace, které ho podporují, a tento fakt otevírá zcela nové obzory herním nadšencům.

iPhone je také jednoduchý. Je jednouchý na ovládání, při volání nezlobí a většina uživatelů ho rychle pochopí a používá bez větších problémů. Navíc hodně vydrží, protože má hliníkové tělo a displej odolný vůči poškrábání.

Android

DROID 2. (Se svolením fy Motorola)
DROID 2. (Se svolením fy Motorola)
Android je spíše operační systém než jen samotný telefon, tudíž přesné detaily se budou lišit model od modelu, ale to je přesně to, o čem Android je - možnost volby.

Android má open source kód už od základu a na rozdíl od Applu svoje stránky s aplikacemi moc nereguluje. V podstatě u Applu je to tak, že každá aplikace, co jde do App Store, potřebuje schválení. U Androida však víceméně projde vše, tudíž je zde větší výběr a pole je více otevřené developerům.

Zákaznické úpravy jsou klíčovým faktorem Androidu, které z něj vytváří ideální telefon pro technicky zdatné uživatele. Uživatelé iPhonu museli zdolat mnoho překážek, aby získali zákonné právo „k nabourání se" do svých iPhonů, aby si je upravili podle svého, a Apple z toho příliš nadšený není. Uživatelé Androidu se nemusí ničeho obávat, protože jejich telefon je přístupný veškerým inovacím, o kterých se jim jen snilo.

Pokračování na další straně

Android také umožňuje propojení telefonu a počítače (tethering). To znamená, že mohou použít internet z mobilu a připojit se díky němu na počítači. Tohle oceníte zejména pokud jste v pohybu.

Nicméně někteří uživatelé si stěžovali, že příjímání hovoru může být obtížné. Jeden špatný pohyb a musíte se vracet zpět ke svému hovoru přes několik obrazovek.

Tyto telefony jsou také trochu komplikované, s více tlačítky a možnostmi než má iPhone.

BlackBerry

BlackBerry Bold 9650. (Research In Motion)
BlackBerry Bold 9650. (Research In Motion)
Smartphony od BlackBerry si udržely stálé zákazníky ve světě obchodu a nejspíše se to jen tak nezmění.

BlackBerry má spoustu výhod stejně jako Android, například tethering, ale největší výhoda je klasická klávesnice a šifrovaný e-mail.
Zatímco ostatní smartphony vyměnily klávesnice za dotekové displeje, BlackBerry si udržel svoji klasiku a to zjednodušuje posílání e-mailů a prohlížení dokumentů. Externí klávesnice má všechna písmena a některá další, která usnadňují psaní.

Zároveň je to bezpečný mobil. BlackBerry má souhlas NATO a dalších světových vlád k tomu, aby uskladňoval a dále posílal citlivá data. Kódovaný e-mail je nutností pro všechny, kdo pracují s citlivými daty, jako jsou finanční dokumenty a obchodní plány.

Přesto bychom měli zmínit, že společnost stojící za BlackBerry, Research In Motion (RIM), se dostala díky svým bezpečnostním prvkům do problémů s několika státy, včetně Indie, Číny a Spojených Arabských Emirátů. K tomu, aby si společnost udržela obchody ve jmenovaných zemích, RIM musela od některých svých standardů trošku ustoupit.

Aplikace BlackBerry zaostávají za iPhonem i Androidem. I když nabízí některé hry a aplikace, uživatelé mají daleko menší výběr než u konkurence.


Čtěte také:

Android od Google ukrajuje podíl iPhoneu, Blackberry a dalším konkurentům na trhu smartphonů