Thabo Mbeki (vlevo) po setkání s úřadujícím prezidentem Laurentem Gbagbou (vpravo). (AP/SITA)
Thabo Mbeki (vlevo) po setkání s úřadujícím prezidentem Laurentem Gbagbou (vpravo). (AP/SITA)
K patové situaci došlo při prezidentských volbách v Pobřeží slonoviny  (Côte d'Ivoire), které se konaly 28. listopadu. Volby skončily s nerozhodným výsledkem a v sobotu tak složili slib oba dva kandidáti. Vítězství si nárokuje jak úřadující prezident Laurent Gbagbo, tak opoziční vůdce  Alassane Ouattara. Napětí v zemi stoupá.

Podle nezávislé volební komise státu je oficiálním vítězem voleb opoziční lídr Ouattara. Mezinárodní komise dohlížela na řádný průběh voleb a dodržování demokratických principů. Ve čtvrtek prohlásili vítězem Ouattaru s 54,1 procenty hlasů.

Opozičního kandidáta potvrdila za vítěze také OSN, která volby nazvala „průhlednými a věrohodnými".

„Generální tajemník zdůraznil, že výsledek prezidentských voleb tak, jak je uznal jeho zvláštní zplnomocněnec, je mezinárodním společenstvím široce přijímán,“ uvedl v prohlášení mluvčí generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona.

Ústavní rada Pobřeží slonoviny nicméně v pátek prohlásila vítězem dosavadního prezidenta Gbagbu, a to kvůli anulování volebních výsledků ze čtyř oblastí na severu země. Pobřeží slonoviny je zřetelně rozděleno na muslimský sever, který podporuje Ouattarovu stranu Shromáždění republikánů, a převážně křesťanský jih preferující Gbagbovu Lidovou frontu.

O několik hodin později uzavřela armáda vzdušný prostor i pozemní hranice státu.

Panují obavy, že rostoucí napětí může vést až k ozbrojenému konfliktu. Mezinárodní organizace, jako Human Rights Watch (HRW), apelovaly na obyvatele, aby zůstali klidní.

„Jestli byl někdy v Pobřeží slonoviny ten správný čas pro zchlazení hlav, tak je to teď,“ prohlásila Corinne Dufkaová ze západoafrické sekce HRW.

Organizace zároveň vyzvala mírové síly OSN, které jsou již v zemi přítomny, aby se připravily ochránit místní obyvatelstvo.

HRW tvrdí, že polovojenské jednotky vtrhly 1. prosince do kanceláři Outtary v Abidžanu, kde začaly střílet. Výsledkem byli minimálně čtyři mrtví a mnoho dalších zraněných. 

V neděli do země přiletěl jihoafrický prezident Thabo Mbeki, aby se snažil patovou situaci rozřešit.

Poslední volby v Pobřeží slonoviny byly v roce 2000 a i tyto prezidentské volby byly několikrát odloženy.

Boj o nejvyšší post byl tvrdý i ve zmiňovaném roce 2000, kdy se vítězem prohlásil jak Gbagbo, tak Robert Guéï, který se k moci dostal při státním převratu o rok dříve. Povstání ve prospěch Gbagba ovšem přinutilo jeho soupeře ze země uprchnout a Gbagbo panuje od té doby. V roce 2002 došlo k pokusu o prezidentovo svrhnutí, ovšem neúspěšně.

Article in English