Start rakety Falcon 9 z mysu Canaveral na Floridě, 8. prosince 2010. (Foto: NASA/Alan Ault)
Start rakety Falcon 9 z mysu Canaveral na Floridě, 8. prosince 2010. (Foto: NASA/Alan Ault)

Kosmická loď postavená soukromou společností byla úspěšně vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země, aby se po několika hodinách ze zkušebního letu v pořádku vrátila.

Raketa Falcon 9 a kosmický modul Dragon patřící výzkumné vesmírné společnosti SpaceX odstartovaly 8. prosince z mysu Canaveral na americké Floridě.

„Je tolik věcí, které se mohly pokazit, ale vše nakonec dopadlo na jedničku," uvedl v tiskové zprávě Elon Musk, generální ředitel SpaceX.

Vypuštění je předzvěstí nové éry komerčních letů do kosmu a byla prvním předváděcím letem v rámci programu Komerční orbitální dopravní služby NASA (COTS). SpaceX bude dopravovat náklad na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

Fakt, že soukromá společnost zabezpečí běžné transportní služby pro kosmickou stanici, umožní NASA zaměřit se opět na průzkum oblastí  za oběžnou dráhou země.

NASA do programu na nákladní přepravu do vesmíru investovala okolo 500 milionů dolarů, a obě financované společnosti - SpaceX a Orbital - obdrží peníze, jakmile dosáhnou dílčích milníků.

Article in English