Čínské úřady hrozí, že odpojí v Číně populární službu Skype. (screenshot)
Čínské úřady hrozí, že odpojí v Číně populární službu Skype. (screenshot)

Čínské úřady hrozí, že v rámci snah vypořádat se s „ilegálními" poskytovateli internetového volání odpojí v Číně populární službu Skype.

Ministerstvo informačních a průmyslových technologií (MIPT) tvrdí, že sbírá důkazy proti společnostem jako Skype, aby vůči nim mohlo zahájit soudní jednání. MIPT má na starosti poštovní služby, internet, vysílání, bezdrátové služby, komunikace, výrobu elektroniky a informačních technologií, softwarový průmysl a podporu národního know-how.

Momentálně pracujeme s příslušnými ministerstvy na spuštění zátahu na ilegální telefonování prostřednictvím VOIP (voice-over-IP)," uvádí na svých stránkách vládní úřad.

Hledáme občany, kteří pomohou poskytnout vodítka v případech ilegálního internetového telefonování," opakovala znovu minulý pátek média prohlášení ministerstva z 10. prosince.

I když nebyla firma Skype Technologies výslovně jmenována, představuje zpráva pro největšího světového poskytovatele internetového volání potencionální riziko pro jeho přítomnost v Číně, protože nevlastní licenci k provozování služeb ani oficiální schválení od regulačního úřadu pro telekomunikace.

Skype zakázaný není. Naši uživatelé v Číně se na Skype mohou dostat prostřednictvím naší dceřinné společnosti Tom Online, ve které máme většinový podíl," uvedla Jennifer Caukinová, mluvčí firmy.

Skype je oblíbeným komunikačním kanálem pro aktivisty, kteří spolu mohou sdílet více méně necenzurované informace a obejít tak přísně kontrolovanou síť v největším komunistickém státě na světě.

Technologie Skype umožňuje funkci volání z počítače na počítač, která je zadarmo, a levné volání z počítače na telefon.

V Číně žije téměř každý šestý člověk na světě a spousta z nich spoléhá na Skype jako prostředek ke spojení se s rodinami a přáteli, pro podnikání a volání lidem po celé zeměkouli," napsal v listopadu na svém blogu o Číně Josh Silverman ze Skypu.

Službě se v době vánočních svátků dostalo nechtěné publicity, když se desítky milionů uživatelů nemohly kvůli výpadku serverů přihlásit na svůj účet. Tento incident vyvolal diskuzi o spolehlivosti služby.

Společnost uvádí, že má po světě kolem 560 milionů uživatelů.

Article in English