Indická čokoláda z cukrové třtiny

 

Indičtí vědci vymysleli unikátní čokoládu. (NTD Television)
Indičtí vědci vymysleli unikátní čokoládu. (NTD Television)
Zemědělští vědci v Indii proměnili své dovednosti ve výrobu čokolády. Ne však jen tak ledajaké čokolády.

Vědci na Pantnagarské univerzitě zemědělství a technologie v severní Indii vyvinuli čokoládu vyrobenou z takzvané „jaggery", tedy nerafinovaného třtinového cukru.

Pokoušejí se tím zpopularizovat cukr vyrobený z cukrové třtiny jako hodnotnou složku potravinářských výrobků.

Kromě třtinového cukru obsahuje čokoláda kakaový prášek, sušené mléko, máslo a dochucovací látky. Do směsi se přidává i kávový prášek, který chuť třtinového cukru změní.

Výzkumníci tvrdí, že směs je snadné vyrobit a nápad lze využít jako podnikatelský záměr pro drobné živnostníky.

„Čokoládu lze vyrábět ve venkovských poměrech. Snadno ji mohou produkovat drobní obchodníci, farmáři a podnikatelé. Metoda přípravy je také docela jednoduchá," říká vedoucí výzkumník P. K. Omre.

Tato čokoláda má také velkou nutriční hodnotu. „Nejdůležitějším prvkem této čokolády je to, že obsahuje všechny prvky nerafinovaného třtinového cukru. Cukrová třtina je bohatá na minerály. Obsahuje celkem až jedno procento minerálů. Obsahuje železo, vápník a fosfor. Také je bohatá na některé vitamíny - B2 a kyselinu listovou," říká J. K. Joshi, vedoucí technik.

Vědci rovněž přišli s jednoduchým vybavením, které je k výrobě čokolády potřeba. Univerzita hodlá farmáře zaučit, jak se taková čokoláda dělá.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television