Nová socha Konfucia na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. (flickr.com/Remko Tanis)
Nová socha Konfucia na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. (flickr.com/Remko Tanis)
Už více nemohou pobavit čínští komunisté, kteří se jali sestavit plány na svoje přežití, neboť veřejné mínění čínských občanů, kteří masově vystupují z komunistické strany, stále více odmítá komunistické doktríny a ideologie.

Poté, co stanula na náměstí Nebeského klidu v Pekingu nová socha proslulého čínského mudrce Konfucia, spustila událost řadu pobavených reakcí.

Socha totiž hledí směrem k portrétu Mao Ce-tunga, který označoval Konfucia za nepřítele číslo jedna a systematicky ničil jeho pozůstalost.

Od roku 2005 založil čínský režim ve jménu propagování Konfuciových učení a čínského jazyka 282 Konfuciových institutů na univerzitní úrovni a 272 Konfuciových tříd v 88 zemích a regionech.

Čím to, že nyní Peking Konfuciovo učení ze všech sil propaguje?

Komunistická ideologie již dávno „netáhne“ tak jako dříve a hromady mrtvol již přesáhly všechny vystavěné „kulisy, které malovaly vlídnou tvář komunistické strany“. Navíc se po zemi šíří jak rozsáhlé nepokoje, tak masové vystupování z komunistické strany.

Jako odezvu na předjímání pádu komunistické strany začal prezident Hu Jintao propagovat takzvanou "harmonickou společnost". Není divu, když se řadoví Číňané odváží vypálit státní úřady, zpřevrhat policejní vozy nebo dokonce zaútočit přímo na zkorumpované funkcionáře.

Takzvané Konfuciovy instituty nejsou ničím jiným než další snahou o přežití, ale rozumějme - pokud zločinec zahodí komunistickou uniformu a před sebe zvedne kulisu mistra Konfucia a doufá, že tak bude jeho minulost zapomenuta, už to samotné je zábavné nemyslíte?

Tragédie ovšem leží v tom, že mu to možná někdo naivně uvěří.
 
 

Související články: