Dobrá nálada dokáže u člověka vzbudit kreativní myšlení, říká nová studie.

K manipulaci s náladou použili vědci reprodukovanou hudbu. (trendir.com)
K manipulaci s náladou použili vědci reprodukovanou hudbu. (ilustrační foto/ trendir.com)

Toto zjištění je výsledkem výzkumu vědců z University of Western Ontario (UWO) v Kanadě zaměřeného na konkrétní typ učení, který se zlepšuje díky kreativnímu myšlení.

"Obecně se dá říci, že pozitivní nálada pomáhá při kreativním řešení problémů a podporuje flexibilní, leč pečlivé přemyšlení," uvádí Ruby Nadlerová v tiskové zprávě. Nadlerová vystudovala UWO a je spoluautorkou studie, která vyšla v prosincovém čísle časopisu Psychological Science.

Výzkum sestával z vyvolávání pozitivní, negativní či neutrální nálady u testovaných osob, které poté měly provést vědomostní úkol, při němž musely klasifikovat vizuálně složité vzory.

K manipulaci s náladou použili vědci reprodukovanou hudbu a videoklipy, které dobrovolníkům pouštěli. Museli proto nejprve ověřit, co u testovaných osob vyvolá nejlepší náladu a co působí nejsmutněji.

 

Dobrá nálada dokáže u člověka vzbudit kreativní myšlení, říká nová studie. (Infusionsoft Marketing Automation/ flickr.com)
Dobrá nálada dokáže u člověka vzbudit kreativní myšlení, říká nová studie. (Infusionsoft Marketing Automation/ flickr.com)

Nahrávky sahaly od videí smějících se batolat po ponurou skladbu ze soundtracku filmu Schindlerův seznam. Poté, co si dobrovolníci poslechli hudbu a shlédli videa, dostali za úkol roztřídit vizuální šablony.

Testovaní dobrovolníci s dobrou náladou byli při zařazování vzorů přesnější než ti, co přišli s neutrální či smutnou náladou.

"Pracujete-li na projektu, kde potřebuje myslet inovativně, nebo máte problém s pečlivým odhadnutím situace, pozitivní nálada vám v tom pomůže," shrnuje Nadlerová.

Vědkyně věří, že jedním z důvodů, proč lidé v práci rádi koukají na vtipná videa, může být to, že se podvědomě snaží naladit na pozitivní vlnu. To je potenciální dobrá zpráva pro zaměstnavatele, kterým se takové zdánlivé mrhání časem nelíbí.

Article in English

 

Music video by Edie Brickell performing Good Times. (C) 1994