Adobe Acrobat Pro X. (Obrázek: Adobe)
Adobe Acrobat Pro X. (Obrázek: Adobe)

Adobe Acrobat Pro X je software ke čtení a editaci dokumentů ve formátu PDF. Aplikace, která cílí především na firemní uživatele, obsahuje několik užitečných vylepšení a nových funkcí. Mezi nejnovějšími přírůstky jsou třeba nástroje pro vytvoření čistých, interaktivních PDF portfolií, lepší nástroje pro spolupráci a jednoduché nástroje na automatizaci běžných úkolů.

S Adobe Acrobat X Pro lze poměrně snadno vytvářet PDF dokumenty. Po spuštění aplikace se zobrazí okno s několika možnostmi, jak otevírat soubory či vytvářet soubory nové. Možnost „Create PDF Portfolio" vám umožní vybrat si soubory z vašeho počítače a sestavit z nich celistvý dokument.

Aplikace se otevře v jednoduchém okně, kde je v hlavní oblasti zobrazen náhled souborů. Soubory, které společně tvoří celý projekt, jsou zobrazeny v pořadí, v jakém budou seřazeny, a zobrazují se ve spodní části okna. Pravá strana okna rovněž nabízí několik funkcí. Stačí jen přetáhnout soubory doleva nebo doprava, a jejich role v projektu se změní. Můžete také procházet PDF soubory a dokumenty, sledovat Flash videa a v náhledovém okně přímo procházet také PowerPointové prezentace.

Menu jsou intuitivní, a vůbec celkově přejde rozhraní rychle do krve. Nový obsah lze přidávat za pomocí velkých a výrazných tlačítek, a uživatel si může vzhled portfolia pomocí četných vizuálních nastavení a motivů snadno přizpůsobit.

Volba „Visual Themes" je v Acrobatu X Pro novinkou. Každý motiv obsahuje zároveň i barevná schémata a pozadí. Raději bych si prohlédl více motivů, než těch několik málo dostupných, protože Adobe jich obsahuje pouze pět, avšak možnost přizpůsobení a potenciál importovat vlastní témata jistě nabízejí slušnou variabilitu.

Po exportu souborů, a to i do formátu PDF, je program schopen zobrazit interaktivní části souboru, spolu s přehráváním flashových videí a animovaných menu. Dokumenty a soubory lze z portfolia stáhnout kliknutím na jedno ze dvou tlačítek vedle souboru. Dvojklikem se pak otevře větší náhled souboru. Druhé tlačítko slouží k zobrazení informací o souboru.

Program nabízí několik klíčových funkcí. Uživatelé mohou do souboru uložit odkazy na webové stránky, které se při poklepání otevřou. Mohou také otevřít živý formulář, kde se mohou přihlásit třeba na konferenci.

Nevýhodou je, že PDF portfolia podle všeho nepůjdou otevřít v jiném programu, než v Acrobat X Pro. To znamená, že každý, kdo je bude chtít používat, bude zároveň potřebovat Adobe Acrobat X nebo jeho free verzi, Adobe Reader X. Pokud aplikace nebude schopna PDF soubor načíst, otevře se okno s aktivním odkazem na Adobe Acrobat nebo Adobe Reader X, kde si je uživatelé budou moci stáhnout.

Action Wizard

Acrobat Pro X nabízí zcela novou funkci, chytře pojmenovanou „Action Wizard" (Akční průvodce). Tato funkce prakticky umožní zautomatizovat běžné procesy a pravděpodobně přijde vhod každému, kdo bude potřebovat vytvořit větší projekt nebo kdo používá Adobe Acrobat Pro X pravidelně.

Funkce umožní aplikaci, aby za vás převzala rutinní činnosti o několika krocích a vykonala je za vás. Po vytvoření sady automatizovaných kroků, tzv. "Action" (Akce), lze pak tuto sadu sdílet s ostatními - například v týmu, nebo při podnikání.

Acrobat X Pro je dodáván s několika přednastavenými Akcemi, avšak není vůbec těžké vytvořit si své vlastní.

Novou Akci lze v Acrobat X Pro vytvořit kdykoliv během prohlížení souboru. Pracuje s jednoduchými tlačítky a s možnostmi přizpůsobení, které jsou rozděleny do hlavních kategorií s několika pod-nastaveními. Uživatelé mohou pod jednu Akci přidat hned několik automatizovaných funkcí najednou.

Zní to možná trochu krkolomně, ale v tomto směru Adobe odvedlo skutečně skvělou práci a vše se používá velice jednoduše. Chcete-li například vytvořit zašifrovaný soubor, stačí jen otevřít "Protection" menu a zvolit funkci "Encrypt". Poté program nabídne dva možné kroky, jejichž rozkliknutím si pak uživatel může přizpůsobit veškerá nastavení k obrazu svému.

K dispozici je také široká škála možností, které poskytují dostatek nástrojů k automatizaci téměř jakýchkoliv procesů podle vašich představ. Uživatelé mohou přidávat bezpečnostní prvky, archivovat papírové dokumenty, připravovat podklady pro publikování na webu nebo využít další z mnoha funkcí.

Přečtěte si více ... Nástroje pro spolupráci


Collaboration (Nástroje pro spolupráci)

Nástroje pro spolupráci hrají v Acrobat X Pro významnou úlohu. Uživatelům volně šiřitelného Acrobat Reader X totiž umožňují využívat některé z nástrojů programu, jako například lístky s poznámkami nebo možnost dokument komentovat. Díky tomu se tak software otevírá všem uživatelům, kteří tyto software používají, aniž by byli nuceni zakoupit si plnou verzi Acrobat Pro X.

Pomocí nástrojů pro spolupráci mohou uživatelé získávat zpětnou vazbu od klientů a spolupracovníků, a podělit se o ni na Acrobat.com, Microsoft SharePoint, nebo ve složkách sdílených v síti.

Obsahuje však i další nástroje, které přijdou vhod. Patří mezi ně nová funkce Adobe SendNow, která umožňuje prostřednictvím serveru Adobe.com posílat velké soubory. Bezplatná verze služby umožní uživatelům odesílat soubory do velikosti 100 MB, placená verze služby pak umožní posílat soubory až do velikosti 2 GB.

Adobe rovněž nabízí funkci, která umí zkonvertovat celý PDF soubor do formátu, v němž mohou být editovány a formátovány, aniž by to jakkoliv ovlivnilo grafiku, formátování textu či další prvky. V podstatě umožní vzít vytištěný dokument a po naskenování jej proměnit v živý, upravitelný text.

Jako bezpečnostní bonus zahrnuje program tzv. „sandbox", jenž znemožní přístup k PDF souborům z externích pevných disků mimo váš počítač.

Acrobat X Pro rovněž doznal mnoha dalších vylepšení, jakými jsou třeba bezpečnostní nástroje pro testování účinnosti hesel, odstranění poznámek a komentářů, a mnoho dalších.

Cena: cca 16 000,- Kč s DPH

Webová stránka: www.adobe.com

Hodnocení: