Nejvyšší vedení Google Inc. - zleva Sergej Brinn, Eric Schmidt a Larry Page. Larry page nyní na postu výkonného ředitele vystřídá Erica Schmidta.(Foto: AP/SITA)
Nejvyšší vedení Google Inc. - zleva Sergej Brinn, Eric Schmidt a Larry Page. Larry Page nyní na postu výkonného ředitele vystřídá Erica Schmidta.(Foto: AP/SITA)

V druhé polovině ledna jmenoval technologický gigant Google svým novým výkonným ředitelem Larryho Page, jednoho ze spoluzakladatelů společnosti, jenž ve funkci nahradí dlouholetého generálního ředitele Erica Schmidta.

Firma uvedla, že tento akt vstoupí v platnost od dubna.

Povýšení Pagea, počítačového odborníka, který vystudoval na Stanfordu a spolu s přítelem Sergeyem Brinem v roce 1998 společnost Google založil, bylo nečekané. Před deseti lety bylo rozhodnuto, že na to, aby společnost vedl, je ještě příliš nezkušený, a protože Google měl ambice stát se veřejně obchodovanou společností, byl jejím ředitelem jmenován Schmidt.

Dnes, tváří v tvář internetovému fenoménu Facebook a znovuoživené společnosti Microsoft, tak Page přebírá společnost právě v klíčovém okamžiku její historie.

„Jsem nesmírně hrdý na svých posledních deset let na pozici CEO, a jsem si jist, že dalších 10 let s Larrym v čele, bude ještě lepších!" napsal Schmidt na oficiálním Google blogu. „Larry je podle mého názoru připraven firmu vést."

Schmidt, bývalý manažer společnosti Novell, vedl společnost od roku 2001. Nyní převezme roli výkonného předsedy a bude tak pomáhat budovat vztahy se zákazníky a akcionáři.

Rychlejší rozhodování

Někteří analytici zvažují, nakolik měl Pageův vzestup co do činění s jeho schopnostmi vykonávat práci generálního ředitele a nakolik má co dělat s blížící se válkou inovací mezi společností Google a titány ze Silicon Valley - Facebookem a Twitterem.

Oproti éře dot-com, kdy sloužil Google výlučně jako vyhledavač, nabízí dnes celou škálu jiných webových služeb, jako jsou Gmail, Google Docs, YouTube, a vyvíjí software, jako je webový prohlížeč Chrome nebo operační systém Google Android pro chytré telefony. Android, jedna z největších a do budoucna nejslibnější dojných krav Googleu, v loňském roce předběhl Apple iOS coby nejprodávanější mobilní platforma.

„Je důležité zmínit, že ačkoliv se prohodily role, jádro týmu zůstane stejné ... nová týmová struktura je smysluplnější a mohla by vést k rychlejšímu rozhodování," říká technologický analytik Imran Khan z JP Morgan.

Google v jedné z prvních zpráv pro Securities and Exchange Commission popsal svůj výkonný tým jako „triumvirát" mezi Schmidtem, Pagem a Brinnem. S Pagem u kormidla a Schmidtem a Brinem na palubě by Google neměl mít problémy s vedením.

Ostatní analytici souhlasí. „Neočekáváme zásadní změny strategie a věříme, že společnost bude pod Pageovým vedením v dobrých rukou," napsal Brian Pitz z UPS, který podpořil „Buy" rating pro akcie Googleu a zvedl cílovou cenu ze 735 na 780 amerických dolarů. Podobné cítění zastává i Barclays Capital, který pro své klienty v poznámce k výzkumu čtvrtletních výkazů zisku společnosti Google napsal: „Nevnímáme změnu ředitele jako důvod ke změnám a myslíme si, že Google i nadále bude fungovat podobně, jako dnes, a pod stejnými lidmi."

„Kdykoli máte prozatímního generálního ředitele, očekává se, že zůstane ve funkci do doby, než skuteční zakladatelé nabudou dostatek zkušeností. Larry měl dostatek zkušeností už zhruba před čtyřmi lety," říká expert na technologie, Rob Enderle z Enderle Group.

Online couponing stále ve hře

Navzdory loňskému odmítnutí odkupu společnosti Groupon, za níž Google nabídl 6 miliard dolarů, věnuje Google i nadále pozornost online couponingu, coby možné sféře jeho podnikání, a momentálně se chystá odstartovat svoji vlastní verzi, na jejímž zkušebním provozu spolupracuje s menšími podniky.

„Google je v kontaktu s malými firmami, aby si zajistil jejich podporu a účast na zkušebním běhu předplacených nabídek / poukázkového programu. Touto iniciativou dává Google najevo své pokračující úsilí tvořit nové produkty, jako například nedávné Offer Ads beta, který zcela nově propojuje zákazníky s firmami. V tuto chvíli nemáme bližší informace, ale budeme vás průběžně informovat," uvádí Mashable.

Social coupon weby, jako například Groupon, spolupracují s místními podniky a nabízejí slevy odměnou za to, že se přihlásí určitý počet zákazníků.

Groupon, jenž byl založen v roce 2008, pracuje na principu prvotní veřejné nabídky.

Technologický průmysl je plný příkladů, kdy se zakladatelé vracejí do čela firem, které vytvořili - třeba Jerry Yang z Yahoo! nebo Steve Jobs ze společnosti Apple. Yang byl propuštěn v roce 2008 - poté, co se investorům přestaly líbit jeho snahy prodat firmu společnosti Microsoft. Oproti tomu Apple se pod vedením Jobse stal nejcennější technologickou firmou na světě.

Otázkou zůstává: dopadne Page spíše jako Yang, nebo jako Jobs?

Article in English