NEW YORK - Přední výrobce počítačových čipů společnost Intel v pondělí svým investorům oznámila, že objevila designovou chybu příslušenství svého nového počítačového čipu, a bude tedy muset vyrobit za vadné díly náhradu.

Intel proto v pondělí na nějaký čas zastavil obchodování se svými akciemi (Nasdaq: INTC), aby mohl toto zjištění, jež bude mít dopad na novou čipovou řadu nazvanou Sandy Bridge, oznámit veřejnosti. Krom toho společnost zastavila prodej těchto čipů a stáhla všechny nevyřízené objednávky.

Nové čipy, které jsou mnohem složitější než předchozí verze, a které v sobě poprvé kombinují grafický engine s klasickými procesory, byly uvedeny na trh tento měsíc a zároveň se objevily i v několika PC sestavách dalších výrobců.

„V některých případech mohou porty Serial-ATA (SATA) uvnitř čipsetu časem začít zlobit, což může mít potenciálně dopad na výkon či funkčnost zařízení, která jsou do SATA připojená, jako jsou pevné disky a DVD mechaniky," píše se v prohlášení společnosti Intel. „Tato čipová sada je použita v osobních počítačích osazených nejnovějšími procesory Intel Druhé generace Intel Core s kódovým označením Sandy Bridge."

Počítačový čip sám o sobě postižen není, uvádí Intel.

Chyba přijde kalifornskou společnost ze Santa Clary pěkně draho. Intel odhaduje, že jej oprava vyjde na 700 milionů dolarů a z toho 300 milionů padne už v prvním čtvrtletí 2011.

Intel odhaduje, že chyba bude společnost stát dvě procenta hrubé marže prvního čtvrtletí a jedno procento celkové hrubé marže za rok 2011.

„Vizuálně ohromující počítačová zkušenost" pro koncového uživatele - těmito výroky prezentoval procesor generální ředitel Paul Otellini v rozhovorech s analytiky ohledně čtvrtletních účetních výkazů.

Akcie společnosti Intel v pondělí uzavřely na slabých 21,46 amerických dolarech za kus. Zprávy o chybě na druhé straně posílily pozici soupeře Advanced Micro Devices, jehož akcie v pondělí poskočily o 4,5 procenta.

Article in English