Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. (Foto: World Economic Forum/Flickr.com)
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. (Foto: World Economic Forum/Flickr.com)

Mark Zuckerberg, zakladatel sociální sítě Facebook, byl minulý týden donucen změnit adresu své stránky pro fanoušky na Facebooku poté, co neznámý hacker očividně získal k účtu přístup.

Zpráva na Zuckerbergově stránce oznamovala, že populární sociální síť převzala novou obchodní politiku.

Doslovně se na ní psalo: „Ať začne hacking: Pokud Facebook potřebuje peníze, proč namísto chození do banky nenechat jeho uživatele investovat do Facebooku společenskou cestou? Proč netransformovat Facebook na „sociální podnikání" tak, jak to popisuje držitel Nobelovy ceny Muhammad Yunus? http://bit.ly/fs6rT3 Co na to říkáte? #hackercup2011."

Než byla zpráva stažena, více než 1 800 lidí kliklo na tlačítko „Líbí se mi" a mnohé komentáře byly opepřeny jadrnými výrazy.

Od té doby zmizela také celá Zuckerbergova stránka, což společnost nijak nekomentovala.

Minulou středu zástupci Facebooku zveřejnili na blogu příspěvek, který upoutává pozornost na Den ochrany dat, jenž se konal tento pátek.

„Vyvinuli jsme množství komplexních systémů, které pracují v zákulisí serveru, abychom zajistili vaši bezpečnost na Facebooku," psalo se na blogu.

Dlouholetý technologický konzultant antivirové společnosti Sophos Graham Cluley o záležitosti napsal, že hacking uštědřil ránu serveru, který se chvástá svou bezpečností a soukromím.

„Mark Zuckerberg by si po tomto trapném incidentu možná měl zblízka prohlédnout svoje nastavení soukromí a zabezpečení a zvážit, kdo má dovoleno psát příspěvky jeho jménem," komentoval záležitost.

„Není jasné, jestli si nedbale zvolil heslo, stal se obětí phishingu nebo si sednul ve Starbucks

a někdo ukradl jeho údaje z nezašifrované bezdrátové sítě, ale jakkoliv se to stalo, nechalo to na jeho pověsti skvrnu právě v době, kdy se Facebook snaží ujistit své uživatele, že bezpečnost a soukromí bere vážně," dodal Cluley.

Article in English