
Soustředěná meditace má za následek měřitelné změny v mozku v oblastech spojených s pamětí, vědomím sama sebe, empatií a stresem, uvádí studie vydaná 30. ledna v časopise Psychiatry Research: Neuroimaging (Psychiatrický výzkum: Neurosnímkování).
Redukce stresu na bázi rozvíjení pozornosti (MBSR) zahrnuje týdenní schůzky po dobu dvou měsíců a celodenní trénink cvičení, která rozvíjí pozornost včetně mentálního rentgenu těla, soustředěné jógy a meditace vsedě.
Výzkumný tým z Massachusettské nemocnice(MGH), Massachusettské univerzity a německé Giessenské univerzity vybral 16 dobrovolníků, kteří se zapsali na MBSR kurzy redukce stresu.
Před začátkem a po skončení programu byla účastníkům studie vyhotovena magnetická rezonance mozku a výsledky byly porovnávány s kontrolní skupinou 17 lidí, kteří meditací neprošli.
Během osmi týdnů kurzu se dobrovolníkům změnilo množství šedé hmoty mozkové v oblastech spojených s učením a pamětí, emocemi, sebevztažnými procesy a perspektivou.
Sara Lazarová, Ph.D. z MGH, v tiskové zprávě uvedla, že studie demonstruje změny struktury mozku shodné se zlepšením, které pociťovali sami účastníci, jako například "pocit klidu".
„Je fascinující vidět, jak je mozek tvárný, a že praktikováním meditace můžeme hrát aktivní roli v pozměnění mozku a zvýšit tak vlastní pocit duševní pohody a kvalitu života," uvedla v tiskovém prohlášení Britta Hölzelová, Ph.D, vědkyně z MGH a univerzity v Giessenu.
„Jiné studie na různých pacientech ukázaly, že meditace dokáže výrazně zlepšit řadu symptomů, a proto nyní zkoumáme skryté mechanismy mozku, které tuto změnu umožňují."
Dr. Amishi Jha, neuroložka z University of Miami, prohlásila, že zjištění by mohla vést k dalšímu výzkumu potenciálu MBSR v léčení stavů, jako posttraumatická stresová porucha.
Souvisejíčí články:
Dopřejte svému srdci a mysli balzám v podobě půlhodinové meditace