(Zleva doprava) Poslanci Ian Cohen a Dr. Gordon Moyes, Vina Leeová, manažerka souboru Shen Yun a John Deller na tiskové konferenci v Capitol Theatre 21. února 2011 (The Epoch Times)
SYDNEY- Australský pořadatel čínského kulturního představení potvrdil, že generální konzulát Čínské lidové republiky rozesílal politikům v Sydney dopisy ve snaze zabránit jim v účasti na představení.

Spolupořadatel představení newyorského uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts, společnost Universal Cultural Communications, uvedl, že výzva v dopise napadala jak samotné představení, tak duchovní disciplínu Falun Dafa, která se zde v několika scénkách ze současnosti objevuje.

Dopisy byly rozeslány také školám, které se čínský režim snažil od shlédnutí představení odradit.

Poslanec za New South Wales, Dr. Gordon Moyes, vyzval australskou vládu, aby zastavila vměšování do toho, co děti mohou vidět a slyšet.

O tom není debat. Zasahuje-li cizí vláda do náboženských a vzdělávacích praktik australských občanů, jde o nelegální čin," prohlásil Moyes 21. února na tiskové konferenci v Capitol Theatre.

Ian Cohen, poslanec za New South Wales, uvedl, že on sám viděl představení několikrát. „Mohu vás ujistit, že jsem touto zkušeností poškozen nebyl. Vlastně jsem byl tou velkolepostí pokaždé o něco povznesen. Je to zážitek, který by měli sdílet všichni lidé, obzvlášť ti mladí."

Podle Cohena je Sydney jedno z nejmultikulturnějších měst světa, což je něco, na co je osobně hrdý.

Nepřijímáme diktování kontroly nad kulturními aktivitami ze strany žádné země a za žádných okolností," prohlásil politik.

John Deller, mluvčí asociace Falun Dafa ve státě New South Wales, která je spolupořadatelem představení Shen Yun, uvedl, že australská demokracie je něco, na co je třeba být hrdý a zachovávat ji.

Umělci Shen Yun mají právo na svobodu uměleckého vyjadřování, kterou dnes v Číně nenajdete," okomentoval Deller.