Premiérové vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts v Brně opět skončilo ovacemi v stoje. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Premiérové vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts v Brně opět skončilo ovacemi v stoje. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Brno, 15. března - Premiérové představení newyorského uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts chytilo publikum Janáčkova divadla v Brně přímo za srdce. Závěrečná opona se zvedala znovu a znovu, avšak bouřlivý potlesk ve stoje stále neustával.

Roman Vágner, ředitel marketingového studia TopTep, se podělil o své první dojmy:

„Čistota - to je asi největší pocit, který jsem si z tohoto představení odnesl, a musím říct, že na mě zapůsobilo ne jinak, ale úplně jinak než všechna ostatní."


Roman Vágner, ředitel marketingového studia TopTep. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Roman Vágner, ředitel brněnského marketingového studia TopTep.
(Kamil Rakyta/Velká Epocha)

„Čistotou myslím čistotu ve tvoření. Já se ve svém oboru pohybuji v manažerském prostředí a myslím si, že kdybych si odnesl jenom tu čistotu do tvoření, i do toho byznysu, i do té manažeřiny, tak je to přesně to, co to představení mělo splnit, alespoň pro mě."

Zážitek to pro něj byl vskutku hluboký.

„Musím říct, že ještě hodinu po představení mně to úplně nedosedlo, věřím, že to bude mít takový ten dozvuk a ještě pár dní budu přemýšlet o tom, co se tady vlastně odehrálo a co mi to mělo říct, ale to si myslím, že je to důležité, že člověk po tom představení odchází, jak se říká, naplněn, a to Shen Yun pro mě osobně určitě představuje." 

Rozhovořila se také Monika Brynzáková, moderátorka České televize:

Monika Brynzáková, moderátorka pořadu České televize Dobré ráno na jedničce. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Monika Brynzáková, moderátorka pořadu České televize Dobré ráno na jedničce. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

„Mám jenom samé superlativy: úžasné představení, krásné barvy, nádherné kostýmy, úžasné výkony tanečníků, hudebníků, takže já si myslím, že je to opravdu špička."

„Až se divím, protože jsem slyšela, že to jsou tři soubory, které jezdí po světě, kde se vzalo tolik úžasných tanečníků do tohoto představení?" podotýká.

Představení Shen Yun doprovází vlastní orchestr, jenž v pozoruhodné harmonii kombinuje klasické západní i tradiční čínské nástroje.

„Myslím, že propojování obecně je velice dobrá věc, ať už je to propojování kultur, hudby, různých druhů," míní paní Brynzáková.

„Klasické nástroje potom v kombinaci s těmi tradičními - mně to lahodilo," dodává.

 

 

Pan a paní Havelkovi urazili přes sto kilometrů ze Žďáru nad Sázavou, aby se na vystoupení Shen Yun Performing Arts mohli podívat.

„Stojí to za to. Je to nádherné," říká pan Havelka. Představení Shen Yun viděl už loni se svojí vnučkou. Letos vzal vnučky hned dvě.

„Ten zážitek je pro děti obrovský. Opravdu vidíte, co to s nimi dělá. Tady vidíte, že jste jim dali do života něco krásného," zmiňuje pan Havelka a vysvětluje: „Víte, ony se učí, a když vidí něco harmonického, to se v tom dětském vývinu nikdy nemůže opakovat. A čínská kultura je nejen harmonická, ale i poučná."

Video poskytla televize New Tang Dynasty.

Související články:

Talentovaná umělkyně obdivuje Shen Yun (videoreportáž)

Shen Yun se rozloučil s Brnem - čtyři opony a ovace ve stoje

Shen Yun Brno 2011: Reakce publika - část 1.