Zdenka Mervová sólistka Slezské opery v Opavě. (Velká Epocha)
Zdenka Mervová sólistka Slezské opery v Opavě. (Velká Epocha)

Brněnští diváci si soubor Shen Yun Performing Arts zamilovali a soubor také pro ně dává do vystoupení maximum svého úsilí. Druhé vystoupení v Janáčkově národním divadle skončilo vřelými ovacemi ve stoje jásajícího a nadšeného publika, které si vyžádalo čtyři zvednutí opony.

Prastará čínská kultura s sebou nese hodnoty, které dokáže pochopit každý člověk, bez ohledu na rasu či vyznání. Příkladem toho jsou reakce nadšených návštěvníků.

„Moc se mi to líbilo. Skvělé výkony, provedení, aranžmá... skvělé... krásné představení, velký zážitek," pochvaluje vystoupení Shen Yun pan Merva. Jeho choť, s níž navštívil druhé vystoupení Shen Yun v Brně, je sólistkou Slezské opery v Opavě. „Byla jsem v Nanjingu u vietnamských hranic, kde jsem viděla podobnou produkci, která měla ale díky jejich totalitě jiné zaměření. Byla tam propagace Mao Ce tunga." O představení Shen Yun, které právě shlédla v brněnském Janáčkově divadle, říká: „Je to barevné, nádherné, pro lidi, kteří neznají čínskou kulturu, to může být obohacující odkaz. Opravdu jim fandím, jsou úžasní, protože takové stoprocentní výkony, jak fyzické, tak duchovní, to všechno, co tam bylo, bylo velmi dojemné a dobré," míní paní Zdenka Mervová.

 

Stavební inženýr Petr Daniel. (Velká Epocha)
Stavební inženýr Petr Daniel. (Velká Epocha)

„Byl to pro mě úžasný zážitek," říká stavební inženýr pan Petr Daniel. „Choreografie, kostýmy a pohyby šly úžasně dohromady. Třeba u Švestkových kvítků, to se mi líbilo hodně. Nebo potom ty dámy s hedvábnými šály byly úžasně sladěné." Pan Daniel si z představení podle jeho slov domů odnášel „silný zážitek".

„Je to zajímavé. Je to pro nás úplně jiná kultura," řekl po představení vedoucí stavební firmy pan Šponar. „My Češi jsme všichni kulturně založení a kulturou žijeme." „Mně se velice líbí tanečnice. Krásně se vznášejí jako peříčka," vstoupila do hovoru paní Šponarová. „Pro nás je čínská kultura velmi vzdálená. Známe ji z dob Čingischána a Marca Pola a všechno ostatní je pro nás strašně, strašně daleko. Čína je obrovská země a my si myslíme, že je to nový jiný svět," míní pan Šponar.

 

Učitelky orientálního tance Kateřina Navrátilová a Gabriela Svobodová. (Velká Epocha)
Učitelky orientálního tance Kateřina Navrátilová a Gabriela Svobodová. (Velká Epocha)

„Úžasné, krásné, dokonalé," říkají o Shen Yun učitelky orientálního tance paní Kateřina Navrátilová a Gabriela Svobodová. „Zaujaly nás kostýmy a choreografie. Jejich dokonalost," říkají tanečnice. „Už jsme byly na Shen Yun potřetí. Viděly jsme plakáty a nemohly jsme si to nechat ujít."

„Je to pro nás hodně nezvyklé a líbí se nám to. Jak výprava, tak vše ostatní," říká pan Mirek Cupal, podnikatel v odvětví nákladní dopravy, pro nějž bylo představení Shen Yun prvním setkáním s čínskou kulturou. „Výprava je skvělá, ta se nám líbila. Kostýmy a spojení s projekcí... líbí se nám to, jsme nadšení. Je to něco, co jsme ještě neviděli, něco, co by mohl vidět každý. Je to zážitek, který není každý den."