Štadión Estadi Comunal v hlavnom meste Andorry Andorra la Vella s kapacitou 850 divákov. Zdroj: Oliver Leisner

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá Európy 2012 na pôde Andorry 1:0. O jediný gól v stretnutí sa postaral Filip Šebo, ktorý zblízka po prihrávke Roba Vitteka prekonal brankára domácich Gomésa. Hralo sa na veľmi zlom teréne štadióna Estadi Comunal d'Andorra la Vella s kapacitou 850 divákov.

Víťazstvo v Andorre posunulo Slovensko na prvé miesto B skupiny s 10 bodmi. S rovnakým počtom bodov je na 2. mieste reprezentácia Ruska, s horším vzájomným zápasom so Slovenskom. Tretí Íri získali taktiež 10 bodov. Najbližší kvalifikačný zápas o postup na ME 2012 odohrá slovenská reprezentácia 4. júna v Žiline opäť proti Andorre. V utorok 29. marca privítame  v Trnave v priateľskom medzištátnom stretnutí mužstvo Dánska.

Kvalifikácia ME 2012 - B-skupina
Andorra - Slovensko 0:1 (0:1)
Gól: 21. Šebo, ŽK: 35. S. Gómez, 58. M. Jimenéz - 54. Stoch, 65. J. Mucha ml., rozhodovali: Menashe Masiah - Nissan Davidy, Amihay Yehoshua Mozes (všetci Izr.)

Zostavy

Andorra: Gómes - Rubio Gómez, E. García, I. Lima, Bernaus - Vales, Ayala (81. J. Sánchez) - Martínez, S. Moreno, M. Jimenéz (87. Sonejee) - S. Gómez (72. M. Vieira)
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Lukšík - E. Jendrišek (87. Hološko), Hamšík, T. Kóňa, Stoch (90. Saláta) - Vittek (78. Piroska), Šebo

Prvý polčas
V aktívnejšom prvom polčase si Slováci vypracovali niekoľko sľubných šancí zväčša po strelách. V 10 min. prišla prvá,  ktorú z ľavej strany vyslal Erik Jendrišek. O minútu neskôr Róbert Vittek v dobrej streleckej pozícií netrafil dobre loptu, ktorá opäť minula ľavú žrď.

Radosť priniesla 21. minúta a s ňou gól Filipa Šeba, ktorý zblízka pravačkou, po peknom uvoľnení a presnej prihrávke od Roberta Vitteka, prekonal brankára Gómesa. Celá gólová akcia začala po rýchlom rozohratí priameho kopu Marekom Hamšíkom.
V 31. minúte mal opäť veľkú príležiťosť na skórovanie Filip Šebo, po centri z pravej strany, hlavou  netrafil dobre loptu.

Prvú strelu na slovenskú bránku vyslal v 35. minúte Sebastián Gómez, pozorný Ján Mucha ju chytil.
Prvý polčas priniesol ešte niekoľko pekných strieľ od Erika Jendrišeka, Jána Ďuricu i Petra Pekaríka, no so všetkými si brankár Gómes poradil.

Druhý polčas
Hneď v úvode druhého polčasu v 46. minúte pekne z ľavej strany z 20 metrov vystrelil Miroslav Stoch, no brankár Gómes strelu vyrazil.
Po dlhom čase sa do streleckej listiny mohol zapísať stopér Martin Škrteľ, ktorý v gólovej príležitosti, v 61. minúte po Vittekovej prihrávke ľavačkou vo vnútri šestnástky minul andorrskú bránku.

V 70. minúte andorrský Sebastián Gómez vyslal nebezpečnú strelu, našťastie lopta tesne minula Muchovu bránku.V úplnom závere mali domáci veľkú príležitosť na skórovanie, no nestalo sa tak a po zápase, ktorý veľa kvality nepriniesol, sa Slováci môžu radovať z dôležitých troch bodov.

Povedali po zápase
Vladimír Weiss st. (tréner Slovenska): "Moderný futbal je založený na bojovnom a disciplinovanom výkone a taký dnes predviedla aj Andorra. My sme splnili svoj cieľ, s ktorým sme sem išli, teda vyhrať a získať tri body. S tým môžeme byť spokojní. Ja osobne som očakával vyššie víťazstvo, dúfal som, že to bude 3:0. Žiaľ, to sa nám nepodarilo. Pred koncom som sa bál o výsledok, ale stále som veril, že uspejeme."

Jesús Koldo Álvarez (tréner Andorry): "Nepodarilo sa nám streliť gól a ani bodovať, ako som si želal, ale nebol to z našej strany zlý výkon. Ak ho zopakujeme aj v ďalších stretnutiach, môžeme potrápiť ešte viacerých súperov. Som v podstate spokojný, verím, že v ďalších zápasoch to bude lepšie a lepšie."

Filip Šebo (útočník SR a autor jediného gólu): "Dnes to vyšlo na mňa, ale ďakujem svojim spoluhráčom, bez ktorých by som určite neskóroval. Bol to ťažký zápas na náročnom teréne. My sme ho však zvládli k našej spokojnosti. Máme tri body, a to je najdôležitejšie. Andorrčania dosť kopali, pravdepodobne sa budeme viacerí po tomto dueli trochu dlhšie zotavovať.

Ján Mucha ml. (brankár SR): "Takéto zápasy proti outsiderom bývajú vždy veľmi náročné. Zvlásť pre mňa ako brankára, keďže som nemal takmer žiadnu prácu, ale potom tam boli dve či tri nebezpečné strely. Splnili sme cieľ, ktorým bol zisk troch bodov, s tým môžem vysloviť spokojnosť."