Kao Č-šeng je znám díky tomu, že bránil práva některých nejbezbrannějších lidí v Číně. (NTD Television)
Kao Č-šeng je znám díky tomu, že bránil práva některých nejbezbrannějších lidí v Číně. (NTD Television)

Čínskému právníkovi Kao Č'-šengovi byla v Londýně udělena Bindmansova cena v žebříčku cenzury svobody projevu. Kao byl oceněn za svoji práci při zastupování bezbranných a pronásledovaných skupin v Číně.

Právník-samouk zastupoval oběti profesních přestupků ve zdravotnictví, křesťany a praktikující Falun Gongu. V roce 2005 Kao veřejně vystoupil z Čínské komunistické strany a v roce 2007 napsal dopis kongresu Spojených států, ve kterém americké zastupitele vyzval k bojkotování Olympijských her v roce 2008 v Pekingu na základě porušování lidských práv ze strany čínské vlády. Čínský režim krátce nato Kaa unesl a od té doby je s krátkými přestávkami zadržován. Jeho současné místo pobytu není známo.

Kaova žena Keng Che poslala pořadatelům ceremonie, která proběhla 24. března v Londýně, video pozdrav, ve kterém cenu přijímá. Keng uvedla: „Manžel je obhájce lidských práv. Aby svým klientům pomohl, snášel nesnesitelný tlak. Dobrovolně zastupoval chudé, jak jen nejlépe mohl. Nikdy se nesklonil před penězi nebo mocí; postavil se výhrůžkám od úředních osob. Svou právní profesi považoval nejenom za povolání, ale také jako prostředek k prosazování čestnosti, k znovunastolení spravedlnosti a svědomí. Byl velmi žádaný, než mu vláda odejmula licenci, zavřela právní praxi a začala sledovat naši rodinu. Dokonce naší dceři odepřeli vzdělání."

„Od té doby, co se manžel naposled objevil na veřejnosti, uplynul celý rok v naprosté tichosti. Po celé ty dny jsme já i naše děti žily ve starostech a strachu. Kaovo zmizení bylo v minulosti doprovázeno krutostí a šokujícím mučením ze strany státu. Případ mého muže je skutečnou prezentací pokračující krize Číny na poli lidských práv."

„Jménem svého manžela, Kao Č'- šenga, vám za tohle čestné ocenění, které Kaovi vyjadřuje uznání za snahu ochraňovat lidská práva a svobodu projevu v Číně, děkuji."

Žebříček cenzury byl založen roku 1972 a sám sebe popisuje jako přední britskou organizaci pro podporu svobody projevu. Mezi dalšími oceněnými byl letos i egyptský nezávislý novinář a editor Ibrahim Eissa. Eissa byl jedním z hlasů, které před nedávnou egyptskou revolucí volaly po demokratických změnách v zemi.

 

Cenu přijala jeho žena Geng He (anglicky)

Navštivte stránky k vydání knihy Kao Č'šenga v ČR

 

Article in English

Související články:

Všechny články související s případem Kao Č'šenga