Čínské boty z novin - krok vstříc ekologické módě. (NTD television)
Čínské boty z novin - krok vstříc ekologické módě. (NTD television)

Mladý čínský designer ukázal, jak se díky jemné ruční práci a pořádné dávce trpělivosti dají ze starých novin vyrobit módní boty.

Yang Guang, student z Nanjingu v provincii Jiangsu nerozvíjí své podnikání jenom na čínském trhu, ale expanduje také do Spojených států a Evropy.

S výrobou začal před třemi lety a první pár prodal loni v dubnu. V současnosti zaměstnává na 200 dělníků.

„Celá bota se plete ručně. Tím se liší od běžných bot, které kryje jeden kus kůže. Bota díky tomu víc dýchá. Díky prošití bavlněnou nití je pak tak odolnější," říká Yang Guang.

Protože je každý ručně vyrobený pár unikátní, začaly být boty mezi ženami rychle oblíbené.

„Když jsem šla kolem výlohy obchodu, uviděla jsem pár bot s úžasným designem, tak jsem se na ně šla dovnitř podívat. Prodavač mi řekl, že jsou vyrobeny z novin. Bylo to něco nového, a tak jsem si je zkusila. Jsou opravdu pohodlné a lehké," říká zákaznice paní Chen Xiaoyanová.

 

Video poskytla televizní stanice NTD television

 

Yangova továrna je schopna produkovat v průměru 5 000 párů bot měsíčně, všechny na objednávku. V Číně se prodávají za 150 až 200 jüanů (asi 23 až 31 dolarů). V zahraničí se jejich cena ale může vyšplhat i na 150 dolarů.

Yang očekává, že jeho prodeje porostou, protože ochrana životního prostředí je dnes ve společnosti populární.

„Doufám, že díky tomu, že společnost stále více myslí na ochranu životního prostředí, ekologické produkty a recyklování, budou se naše produkty dál a dál rozvíjet," říká Guang.

V současnosti Yang uvažuje o zahájení výroby tašek a dalších výrobků - opět z recyklovaných novin.