Prosba za libyjské uprchlíky

Angelina Jolie žádá o pomoc pro libyjské uprchlíky na tuniských hranicích. (NTD television)
Angelina Jolie žádá o pomoc pro libyjské uprchlíky na tuniských hranicích. (NTD television)

Velvyslankyně dobré vůle OSN a herečka Angelina Jolie v úterý požádala o mezinárodní pomoc pro lidi, kteří uprchli před konfliktem v Libyi. Vyzvala také k větší pomoci těm, kdo v zemi zůstali.

Jolie hovořila z libyjsko-tuniské hranice, kde mluvila s libyjskými uprchlíky. Ti jí vyprávěli o těžkých bojích, pronásledování a napadeních.

Od února, kdy rebelové povstali proti svému vůdci Muammaru Kaddáfímu, uprchlo z Libye do Tuniska, Egypta, Nigeru, Alžírska, Čadu a Súdánu přes 400 000 osob.

Více než polovina z nich odešla do Tuniska.

„Je to mimořádná doba, kdy lidé po celé Severní Africe a Středním východu prolamují zeď mlčení a strachu," říká Angelina Jolie, herečka a velvyslankyně dobré vůle OSN.

Jolie rovněž poprosila o zavedení opatření, která by OSN a nevládním organizacím umožnila vstup do Libye a distribuci nezbytné pomoci, včetně potravin a zdravotnických potřeb.

„Všichni došli tak daleko, je tu tolik lidí. Tohle je podruhé, co byli vyhoštěni, podruhé nebo potřetí, co jsou uprchlíci," říká Jolieová.

S pomocí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci se podařilo do domovů navrátit přes 70 000 (sedmdesát tisíc) lidí, ale další tisíce stále přicházejí.

„Tohle snad bude vaše poslední zastávka, než najdete zemi, kde můžete konečně nalézt domov, a nebudete se už muset stále stěhovat," říká Jolieová.

OSN tvrdí, že je zhruba 2 500 (dva a půl tisíce) lidí, kteří pocházejí z válkou sužovaných zemí a nemohou se vrátit domů.

 

Video poskytla televizní stanice NTD television