Kniha čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga vychází v ČR. (mbelza.sweb.cz)
Kniha čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga vychází v ČR. (mbelza.sweb.cz)

Žánr: Autobiografie

Autor:Kao Č'-šeng

Formát: A5 brožovaná

Stran: 208

 
Tým překladatelů, korektorů a editorů Velké Epochy se již před více než jedním rokem pustil do překladu knihy čínského obhájce lidských práv Kao Č'šenga - Za Čínu spravedlivější. Začátkem května 2011 byla kniha ve spolupráci s nakladatelstvím Marek Belza představena českým čtenářům. Slavnostního křtu se jí dostalo v Senátu PČR.

„Kniha přichází do českého prostředí v době, kdy 'jasmínová' revoluce zlehounka klepe i na dveře Číny. Odpovědí je zatýkání a perzekuce. Proto každá svobodná myšlenka, která se z Číny dostane, si zaslouží naši pozornost a obdiv.“ – Eva Dobrovolná, Amnesty International ČR

Autor přináší vhled do situace lidských práv v Číně pohledem právníka, který bojuje za lidská práva v zemi, kde nad zákonem stojí rozhodnutí vládnoucí komunistické strany. Kao dokázal nejen dát dohromady obhajobu v případech, kterých by se žádný jiný právník v Číně ani nedotkl, ale i vymoci ze státních úřadů odškodnění pro oběti jejich vlády.

Tři z jeho klientů byli Jang Mao-tung, Čeng Ji-čchun a farář Caj Čuo-chua. Jang byl zadržen za poskytování právního poradenství vesničanům v Taj-š' v provincii Kuang-tung, kteří se pokoušeli sesadit hlavního představitele vesnice kvůli korupci. Čeng, novinář a bývalý profesor, byl odsouzen na sedm let odnětí svobody za své příspěvky na internetu. Farář Caj Čuo-chua byl uvězněn na tři roky za tištění a prodávání Bible.

„Kao byl v bezpečí, když přijímal případy tohoto typu, dokud se držel dále od Falun Gongu. Byl to jeho protest proti pronásledování Falun Gongu, který jej nakonec uvrhl do problémů,“ říká uznávaný kanadský obhájce lidských práv David Matas.

 

„Kao byl v bezpečí, když přijímal případy tohoto typu, dokud se držel dále od Falun Gongu. Byl to jeho protest proti pronásledování Falun Gongu, který jej nakonec uvrhl do problémů.“

 

Když se Kao setkal s lidmi z duchovní školy Falun Gong, pronásledovanými komunistickými úředníky, otřásl mezinárodním společenstvím hned několikrát. Poprvé svými otevřenými dopisy čínskému prezidentovi, v nichž popisuje svoje vyšetřování pronásledování Falun Gongu v Číně a přikládá výpovědi obětí z Falun Gongu mučených v čínských vězeních.

Když čínská vláda reagovala pozastavením Kaovy právnické praxe a domácím vězením, rozhodl se obrátit v dalších otevřených dopisech na Poslaneckou sněmovnu USA a Evropský parlament. Podruhé otřásl mezinárodními pozorovateli ve chvíli, kdy zveřejnil průběh svého únosu tajnou čínskou policií a popsal postupy mučení, kterými prošel jako odplatou čínské vlády za svoje hájení spravedlnosti.

Vydání jeho knihy v České republice je pro celý tým, jenž knihu připravil do výsledné podoby, částečným zadostiučiněním oběti, kterou Kao položil ve jménu práva a spravedlnosti. Je také silným odhalením nevídaných hrůz, které otevírá ještě daleko větší kauzu posledních let, za níž jsou čínští státníci v současnosti souzeni mezinárodní judikaturou v Argentině a ve Španělsku.

Do českého vydání věnovali slova podpory nezávislý publicista Jan Šinágl, profesor Karlovy univerzity Zdeněk Vojtíšek, biskup Václav Malý a koordinátorka Amnesty International pro mezinárodní věci Eva Dobrovolná.

Kniha vyjde 25. dubna a v českých knihkupectvích se objeví začátkem května 2011.

Stránky knihy na Facebooku

O Kao Č'-šengovi na Wikipedii

Kniha v brožované vazbě s matně laminovanou obálkou v ceně 219,- Kč

 

Související články:

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video)

Čeští politici a aktivisté žádají propuštění čínského právníka Kao Č'-šenga (video)